maistru in Focşani

	Societatea Filiala de Întreţinere şi Servicii Energetice Electrica Serv SA - SISE MN, organizeaza concurs extern, în data de 26.01.2022,  ora 10.00, pentru ocuparea  a unui (1) post de maistru , cu contract de muncă pe durată nedeterminata, în cadrul Centrului AREE, AMC – SISE Muntenia Nord ;
   Condiţiile de participare la concurs:
- Studii medii, scoala tehnica de maistri - profil electric;
- Disponibilitate de executie lucrari in instalatiile beneficiarului in regim de urgenta, efectuarea de ore suplimentare si consemn la domiciliu;
- Experienta in mentenanta instalatiilor electroenergetice, minim 5 ani;
- Cunoasterea instructiunilor de mentenanta a retelelor electrice de MT/JT;
   Cerinte:
-   Apt din punct de vedere medical pentru lucru in instalatiile electrice si pentru lucru la inaltime (examen medical si psihologic);
-   Să fie organizat, responsabil şi capabil să respecte termenele limita;
-   Constituie  un avantaj detinerea permisului de conducere auto categoria B;
-   Constituie  un avantaj detinerea de atestat ANRE;
      -   Capacitate sporita de analiza si sinteza;
      -   Abilitatea de a lucra in echipa;
      -   Abilitatea de a lucra intr-un mod structurat si bine organizat;
      -   Abilitati foarte bune de comunicare si prezentare;

   Atributiile si responsabilitatile postului:
- Cunoaste modul de executie in cazul lucrărilor de revizii şi reparaţii la: LEA mt, jt; LES m.t. şi j.t.; PA - PT, atat pentru operatorul de distributie zonal cât şi pentru alţi beneficiari;
- Cunoaste modul de functionare a aparatajului primar din punctele de alimentare si posturile de transformare aferente instalatiei electrice de distributie a energiei electrice. Poseda cunostinte in ceea ce priveste functionara protectiilor aferente instalatiilor din punctele de alimentare si posturile de transformare.
    - Coordoneaza intreaga activitate a formatiei de lucru din subordine, organizand procesul de munca astfel incat sarcinile de serviciu sa fie realizate in totalitate si la termenele stabilite, respectand prevederile reglementarilor legale in vigoare;
- Conduce nemijlocit formatia de lucru din subordine in scopul realizarii sarcinilor de seviciu;
Preia spre executie comenzile de lucrari repartizate de seful de centru;
- Raspunde de modul de realizare al sarcinilor de serviciu, cu respectarea legislatiei in vigoare, asigurarea confidentialitatii si secretului de serviciu, in conditiile de calitate si la termenele stabilite.
- Raspunde de calitatea, eficienta si executarea la termenul stabilit a lucrarilor repartizate, cat si de informarea corecta si in timp util a sefilor ierarhici superiori;
- Raspunde de respectarea documentelor de executie (fisele, instructiunile tehnologice, proiectele, etc) aplicabile lucrarilor executate;
- Raspunde de folosirea judicioasa a pieselor, materialelor si timpului de lucru;
- Raspunde de folosirea si pastrarea echipamentului de lucru si protectie, de sculele si dispozitivele din dotare;
- Raspunde de respectarea programului de lucru, precum si de folosirea eficienta a timpului de lucru;
- In cazul repartizarii unui autovehicul de serviciu, respecta intocmai legislatia in vigoare cu privire la circulatia auto pe drumurile publice precum si normele interne;
- Respecta prevederile regulamentului intern al societatii si alte norme interne impuse de angajator;
- Are un comportament decent si nu prejudiciaza in niciun fel imaginea societatii;
- Este obligat sa participe la intreaga activitate gospodareasca a subunitatii.

In vederea participarii la concurs, va prezentam mai jos tematica si bibliografia recomandata:

Tematica :

- Drepturile şi obligaţiile electricianului autorizat ANRE;
- Zonele de protecţie şi zonele de siguranţă pentru instalatiile electrice;
- Sectiuni de cabluri si conductoare in instalatiile electrice (cum se aleg, cum se protejeaza, cum se conecteaza pe faze si la instalatia de legare la pamant, culori de conductoare);
- Modul de lucru/ interventie intr-o instalatie electrica;
- Masuri de protectia muncii in instalatiile electrice si instruirea lucratorilor din instalatiile electrice.

Bibliografie :
1. Notiuni generale de electrotehnica (teoremele lui Kirchhoff, legea lui Ohm, legea lui Joule, putere in curent alternativ, factori de putere, etc)
2. PE 116 / 94 – Normativ de incercari si masuratori la echipamente si instalatiile electrice;
3. RE-I23-88 Instructiuni de exploatare si intretinere a instalatiilor de legare la pamant;
4. Regulament general de manevre in instalatiile electrice de medie si inalta tensiune-NTE 009-2010.
5. Instructiune proprie de Securitate si sanatate in munca pentru instalatii electrice in exploatare-IP-SSM-01.
6. Normativ pentru proiectarea, executarea si exploatarea instalatiilor electrice aferente cladirilor-indicativ I7.
7. Legea 319 /2006 sanatatea si securitatea in munca.

Candidaţii vor prezenta la inscierea la concurs urmatoarele documente:
-	Cerere de inscriere concurs;
-	Curriculum vitae actualizat care sa prezinte concret evolutia carierei profesionale a candidatului, performantele in activitate, precum si date personale;
-	Copiile documentelor care sa ateste nivelul studiilor /specializarilor solicitate  pentru postul scos la concurs;
-	Copiile documentelor catre atesta vechimea in munca;
-	Cazier judiciar;
-	Adeverinta medicala privind starea de sanatate eliberata de medicul de familie
-	Copie CI;

Candidatul va completa la inscrierea la concurs o serie de declaratii pe propria raspundere prin care va dovedi ca:
-	Nu se incadreaza in situatia persoanelor care indeplinesc conditiile cumulative a stagiului minim de cotizare si a varstei standard de pensionare;
-	Nu a avut contractul individual de munca desfacut pentru abateri disciplinare sau condamnari penale;
-	Instanta nu s-a pronuntat cu privire la interdictia de exercitare a profesiei sau a unei functii, ca masura de siguranta ori pedeapsa complementara.
-	Nu se afla in situatia de concurenta neloiala cu societatea.
-	Nu a beneficiat de incetarea contractului individual de munca cu  pachet compensator din cadrul societatilor din Grupul Electrica  in perioada 2015  - prezent .
Dosarele de înscriere pentru concursul organizat in vederea ocuparii posturilor de maistru , vor fi depuse la S. FISE Electrica Serv SA –SISE MN – Serviciul Administrare Personal si Indicatori de Performanta, până la data de 25.01.2022, ora 10.00, loc. Ploiesti, str. Andrei Muresanu, nr. 58.