Website Content Writer in Bucuresti

Descrierea locului de muncă

Ce vei face in calitate de Content Writer in echipa DWF?

Așadar, fără să ne mai lungim, iată atribuțiile principale ale unui Content Writer la Digital Workforce:

  • Comunici cu membrii celorlalte departamente
  • Comunici cu clienții și managerii care le gestionează conturile pentru a te alinia cu cerințele și așteptările acestora.
  • Te familiarizezi cu nișa clientului
  • Identifici publicul țintă al articolului pe care urmează să-l scrii, intenția și așteptările cititorilor. Totodată, cauți și cele mai bune surse de informații.
  • Redactezi cel mai bun articol pe tema identificată de Content Arhitecții noștri ținând cont de:

- Limbajul potrivit pentru nișa dată. Tonul fiecărui articol este dat atât de cerințele clientului, cât și de platforma pe care urmează a fi publicate.
- Brandul clientului (știm că acest pas poate suna înfricoșător, dar noi avem deja rețeta completă pentru un brand content puternic).
- Experiența utilizatorului (UE) care cere o structură ușor de parcurs și lipsa absolută a oricăror greșeli de redactare.
- Feedbackul colegilor și al clientului care ne ajută să devenim mai buni cu fiecare articol redactat.

Calificări

Cum devii Content Writer in echipa DWF?

  • Absolvent studii superioare in Litere, Filologie, Limbi și Literaturi Străine
  • Experiență de minim 2 ani pe o poziție similară de Copywriter Publicitate
  • Experiență în redactare articole din diferite domenii
  • Cunoștințe medii Wordpress, abilitati editare online
  • (Opțional) Cunoașterea fundamentelor SEO și a principiilor de marketing digital.