1. CONTABIL SENIOR SI 2. REFERENT FINANCIAR- CASIERIE in Bucuresti

Candidatul ideal

POST 1: CONTABIL SENIOR

  • foarte bune cunostinte in domeniul financiar- contabil (OMFP 1802/2014);
  • peroana serioasa, organizata, orientata catre atingerea obictivelor, capabila sa se incadreze in termene limita;
  • foarte bune abilitati de lucru cu soft -uri de contabilitate (diverse ERP);
  • bune abilitati de lucru in excel;
  • capacitate de comunicare eficienta si corecta;
  • experienta in contabilitatea societatilor de productie si comert (comert intern si international);
  • experienta anterioara in domeniul contabilitatii de minim 3 ani;
  • absolvent/a a unor studii in domeniul financiar-contabil; atitudine pozitiva si orientare catre rezolvarea problemelor
  • POST 2- REFERENT FINANCIAR- CASIERIE-
  • buna reputatie, fara cazier;
  • cunostinte de contabilitate primara constituie avantaj
  • meticulozitate, atentie la detalii, rigurozitate.
  • experienta anterioara in lucrul cu bancile/ casierie este necesara

Descrierea jobului

Activitatea in cadrul societatii va consta in:

  • inregistrarea in contabilitate a operatiunilor cronologic si sistematic, conform prevederilor legale in vigoare, la momentul efectuarii acestora, be baza documentelor justificative;
  • verificarea documentele justificative primite in vederea inregistrarii, conform reglementarilor legale in vigoare;
  • inregistrarea si/sau verificarea rapoartelor de productie- colaborarea cu departamentele corespunzatoare;
  • inregistrarea mijloacelor fixe solicitand documentele legale pentru inregistrarea acestora: PV receptii, PIF, facturi, situatii lucrari, etc- colaborarea cu directorul tehnic;
  • tinerea evidentei si inregistrarea in contabilitate a sumelor de plata in legatura cu impozitele si taxele locale si pastreaza legatura cu DITL (Directia de impozite si taxe locale);
  • inregistrarea facturilor de prestari servicii si facturi de achizitii bunuri;
  • verificarea jurnalelor de vanzari si a celor de cumparari;
  • tinerea evidentei veniturilor si a cheltuielilor in avans si repartizarea lunara a cestora;
  • realizarea de confruntari de solduri cu partenerii si reconcilierea soldurilor in caz de diferente;
  • verificarea modalitatii de acordare a discounturilor/ bonusurilor catre clienti precum si a celor primite de la furnizorii societatii;
  • participarea la inventarierea generala a patrimoniului si la prelucrarea rezultatelor;
  • verificarea reconcilierii dintre situatiile analitice cu cele sintetice (clienti, furnizori, casa, banca, stocuri, imobilizari, etc);
  • realizarea operatiunilor de descarcare de gestiune afente aferente stocurilor si verificarea preturilor de gestiune;
  • verificarea modului de intocmire a actelor in legatura cu importurile si sau achititiile intracomunitare de bunuri;
  • realizarea postcalculatiei de preturi pentru productia realizata si inregistrarea in contabilitate a diferentelor rezultate;
  • verificarea si inregistrarea statelor de salarii;
  • participarea la pregatirea situatiilor specifice solicitate de catre echipa de audit;
  • colaborarea cu celelelte departamente din cadrul societatii in vederea indeplinirii sarcinilor de serviciu;
  • alte atributii specifice postului sau solicitate de regulamentele interne ale societatii;
  • POST 2: REFERENT FINANCIAR-CASIERIE :

  • efectuare plati pe internet - banking
  • inregistrare extrase de cont in programul de contabilitate
  • eliberare numerar din casierie pe baza documentelor justificative si a refereratelor aprobate de superiori
  • inregistrare incasari de le clienti prin casa
  • intocmirea registrului de casa zilnic
  • monetare
  • urmarire decontare avansuri spre decontare, urmarire intocmire foi de parcurs de catre colegi
  • actualizarea saptamanala a soldurilor pe clienti si pe agenti
  • intocmirea situatiilor de plati in functie de scadenta facturilor
  • depunere instrumente de plata la banca (bilete la ordin/ cec-uri)
  • mentinere legatura permanenta cu banca
  • bifari de solduri cu partenerii
  • alte operatiuni specifice dep. financiar- casierie