Accounting Manager in Bucuresti

Job Description

Ți se potrivește această poziție dacă ai :

Motivația de a activa în domeniul financiar-contabil:
+4 ani experiență pe o poziție similară;
• Studii superioare financiare;
• Cunoaștere foarte bună a MS Office, Charisma ;
• Competențe dezvoltate de management echipă/activitate;
• Flexibilitate, claritate, concizie, organizare;
• Atenție la detalii și atitudine foarte prietenoasă față de cifre și date;
• Integritate și o înclinație confirmată pentru norme și proceduri.

Care sunt responsabilitățile tale:

  • Realizează reconcilieri operațional/contabilitate.
  • Calculează provizioanele de risc de credit conform normelor interne și BNR.
  • Este responsabil pentru închiderile de lună.
  • Participă la întocmirea lucrărilor de închidere a exercițiului financiar-contabil, la operațiunile de inventariere patrimoniu.
  • Planifică, organizează, coordonează și monitorizează activitatea departamentului contabilitate.
  • Definește, implementează și actualizează fluxurile și procedurile contabile.
  • Implementează și asigură la nivelul departamentului conformitate cu regulile
  • Verifică declarațiile privind obligațiile de plată la bugetul de stat, a deconturilor de TVA.
  • Verifică notele contabile, face analiza conturi și închidere lunară balanțe de verificare.
  • Coordonează și participă la lucrările de audit statutar.
  • Coordonează, supervizează și susține dezvoltarea echipei contabile.
  • Este reponsabil pentru raportarile BNR și cele statutare.
  • Întocmește/verifică declarații, notificări, raportări BNR.
  • Urmărește respectarea principiilor contabile și ale evaluarii patrimoniului.

Raportează direct Directorului Financiar