Analist costuri in Craiova

Candidatul ideal

Manpower recruteaza persoane interesate sa se dezvolte in domeniul achizitiilor pentru clientul sau, FORD Romania

Cerinte:
Absolvent de studii universitare tehnice sau economice;
Experienta in Cumparari, Logistica sau posturi asemanatoare reprezinta avantaj;
Cunostinte de limba engleza la nivel avansat;
Aptitudini de analiza, gandire de afaceri solida si orientare spre rezultate;
Negocierea eficienta cu nivelurile de conducere la furnizori cat si in cadrul companiei;
Bune abilitati de comunicare;
Buna cunoastere a pachetelor Microsoft (Excel, Word, Outlook) si aplicatii informatice specifice;
Bune abilitati de realizare sarcini multiple in termene restranse.

Descrierea jobului

Responsabilitati:
Stabilirea independenta a studiilor si estimarilor de costurilor pentru piesele complexe ce urmeaza a fi achizitionate pentru toate comoditatile, inclusiv piese prototip;
Estimarea costurilor (calculul costului per unitate si calculul investitiilor) pentru aplicarea calculului complet privind costurile generale, dar și costul pe baza activitatii;
Revizuirea ofertelor furnizorilor;
Sprijinirea departamentului de cumparari in negocierea preturilor;
Revizuirea, distribuirea si urmarirea solicitarilor de crestere a costurilor, pregatirea rapoartelor pentru managerul responsabil de analize de costurilor;
Coordonarea activitatilor estimare de cost in contextul cooperarii globale intre organizatiile de cumparare;
Analizarea, initierea si dezvoltarea imbunatatirilor aduse proceselor interne;
Planificarea si extinderea studiilor de reducere a costurilor.