ANALIST GIS in Cluj Napoca

Candidatul ideal

Profesionist, implicat, atitudine pozitiva.

Descrierea jobului

Analist GIS pentru planificare teritorială și urbanism

Absolvent al programelor universitare în domeniul geografie.
Cunostințe avansate de:
Interpretare a planurilor și hărților topografice;
Fotointerpretare / interpretarea ortofotoplanurilor și imaginilor satelitare;
Interpretarea planurilor pentru planificare teritorială și urbanism;
Colectarea datelor geografice din teren (cartare);
Accesarea / colectarea datelor și informatiilor tehnice sau geografice disponibile public (web, biblioteci).
Cunoștințe medii/avansate a tehnologiilor GIS (ArcGIS) desktop, mobile:
Construirea și gestionarea bazelor de date spațiale;
Analiza spatială 2D si 3D;
Geostatistică;
Cartografie.
Cunostințe medii/avansate a pachetului de soft-uri Office (Microsoft Office).
Cunostințe generale a tehnologiilor CAD (AutoCAD):
Structura fisierelor specifice;
Desenare planuri topografice/export planuri;
Interpretarea planurilor tehnice (urbanism, constructii).
Capacitatea de a învăța concepte noi și de a prelucra cantități mari de informații;
O bună cunoaștere a limbilor română și engleză
Capacitatea de lucru în echipă și individual;
Capacitate de comunicare scrisă şi verbală;
Capacitatea de a lucra și comunica cu beneficiarii și colaboratorii
Atitudine pozitivă, constructivă, orientată spre rezultate ;
Abilități de prioritizare a activităților și de gestionare a timpului ;
Capacitate de a lua decizii corecte și rapide ;
Atenție la detalii ;
Responsabilitate și adaptabilitate;
Abilităţi pentru munca sub stres în situații de urgență sau neprevăzute;
Disponibilitate la deplasări;
Disponibililate pentru lucrul la distanță și pentru întruniri online;
Experiența relevantă pe proiecte care au implicat tehnici de analiză GIS: hărți, proiecte, lucrări științifice, comunicări.
Constituie avantaj:
Cunoștințe tehnice de geotehnică, hidrotehnică, construcții civile, urbanism, arhitectură, topografie și cadastru;
Orice specializări, atestate și/sau studii postuniversitare relevante in domeniile geografie, urbanism și planificare teritorială.