ANALIST LABORATOR CHIMIE in Bucuresti

Candidatul ideal

are o atitudine pozitiva, doreste sa lucreze intr-un mediu profesionist si sa acumuleze o experienta variata in domeniul lucrului intr-un laborator de microbiologie.
Persoana potrivita acestui post ar trebui sa indeplineasca urmatoarele cerinte:
- are studii studii superioare de specialitate ( biochimie/chimie, farmacie sau domenii asimilate);
- are o experienta minima preferabil intr-un laborator de chimie;
- are cunostinte de chimie in farmacie sau domenii similare si de Controlul Calitatii
- are cunostinte de despre Reguli de Buna Practica de Fabricatie pentru medicamente, standard ER EN ISO 9001/ 14001, operare PC;
- are cunostinte specifice de derulare a activitatilor intr-un laborator chimic;
- este o persoana responsabila, corecta, muncitoare, principiala in relatiile cu colegii;
- intelege importanta responsabilitatilor care ii sunt atribuite si le abordeaza ca atare, este o persoana dedicata si stie sa comunice;
- este o persoana disciplinata si foarte ordonata;
- are spirit de echipa, seriozitate, implicare si este dornica de evolutie.
Experienta in industria farmaceutica/alimentara- constituie un avantaj.

Descrierea jobului

Persoana selectata va lucra in cadrul departamentului de Controlul Calitatii - Laborator Chimie si va colabora cu analistii din cadrul laboratorului si colegii din departamentul Controlul Calitatii.
Rolul acestei persoane este:
- realizeaza analizele fizico-chimice pe probele si mostrele representative de capsule in vederea eliberarii lotului;
- emite buletine de analize si introduce rezultate in sistemul electronic, in conformitate cu procedurile si/sau instructiunile de lucru in vigoare;
- efectueaza prelevari de probe si realizeaza analizele fizico-chimice privind calitatea apelor utilizate si a conditiilor de mediu si a apelor uzate;
- efectueaza prelevari de probe si realizeaza analize fizico-chimice privind monitorizarea starii de curatenie a echipamentelor;
- participa la intocmirea specificatiilor pentru materii prime, materiale de ambalare si produs finit, si la intocmirea instructiuniilor de ambalare;
- participa la intocmirea si revizuirea procedurilor si instructiunilor de lucru din aria in care isi desfasoara activitatea;
- efectueaza analizele specifice pentru loturile implicate in procesul de validare, in studii de stabilitate;
- efectueaza toate inregistrarile aferente sistemului procedural in mod corect si complet;