Area Sales Manager dedicat dezvoltarii cotei de piata in Bucuresti

Candidatul ideal

Clientul nostru este o companie 100% romaneasca, cu operatiuni de productie si distributie pentru geamuri si usi termopan. De 25 de ani si-au consolidat pozitia pe piata din Romania, iar in ultimii 7 ani produele lor sunt exportate cu succes in Italia, Franta si Belgia.
Pentru ca obiectivul lor este sa ofere cele mai bune ferestre si usi din PVC, in productia de tamplarie PVC si geam termoizolant lucreaza cu SALAMANDER, MACO si SAINT-GOBAIN.
Pana in prezent si-au dezvoltat o retea de parteneri distribuitori in zona de Est, Sud Est si Centru a tarii. Anul 2020 are ca obiectiv dezvoltarea portofoliului de clienti si a cotei de piata in Bucuresti/ Ilfov.

De aceea suntem in cautarea unui coleg in echipa de vanzari, pentru pozitia de Area Sales Manager. Viitorul coleg se va alatura unei echipa de 6 ASM si va raspunde către Directorul de Vanzari al companiei.
Structura departamentului de vanzari a clientului nostru este ''flat''. ASM nu are colegi in coordonare. Fiecare coleg din echipa are independenta si sustinere pentru a-si dezvolta zona, pentru a negocia si incheia contracte cu clienti si cu precadere, de a se pozitiona nu ca un furnizor ci ca un partener de lunga durata pentru fiecare nou client obtinut.

Viitorul coleg care se va alatura echipei trebuie sa detina (acestea sunt criterii obligatorii pentru a fi selectat pentru interviu):

  • Minimum 5 ani experienta de vanzare intr-un domeniu tehnic. Experienta de vanzare a produselor din PVC reprezinta un avantaj considerabil
  • Minimum 3 ani de experienta in vanzare catre distribuitori pentru produse tehnice
  • Competente de vanzator partener: rabdare, analiza, planificare . Clientul nostru nu realizeaza vanzari bazate pe discount ci pe calitatea produselor si sustinerea cresterii vanzarilor distribuitorilor din teritoriu
  • Disponibilitate si interes sa lucreze home base: clientul nostru nu are un birou in Bucuresti
  • Integritate in munca, dovedita prin recomandari din joburile anterioare
  • Ce inseamna sa te alaturi echipei clientului nostru ?
    Primele 6 luni de munca vor fi pentru a intelege cultura organizationala, fabricile, tipurile de produse, tipul clientilor existenti, relatia cu departamentele suport ale companiei. Asadar primele 6 luni de zile sunt dedicate inductiei, de aceea nu exista un target de vanzare. Exista target de invatare.

    Descrierea jobului

    Ce activitati specifice vei realiza in acest rol ?

  • Vei gestiona intregul proces de vanzare, de la identificarea potentialilor parteneri la contactarea si vizitarea lor, urmarind lunar planul de crestere al zonei;
  • Iti vei organiza saptamana de munca in functie de vizitele programate, catre clientii existenti sau potentiali;
  • Vei colabora cu departamentul back-office pentru realizarea contractelor de colaborare si ofertelor personalizate pentru clienti;
  • Vei lucra in colaborare cu dep. Tehnic pentru a oferi clientilor cele mai bune solutii la nevoile lor, pe produsele comercializate;
  • Vei participa la vizite de furnizorii, pentru a cunoaste si intelege schimbarile in produsele oferite clientilor;
  • Vei participa lunar la sedintele de echipa, si iti vei urmari obiectivele de vanzare astfel incat sa poti oferi un feedback detaliat despre atingerea targetelor.
  • Vei participa anual la targuri internationale de profil pentru a te pune la curent noutatile din domeniu;
  • Vei interactiona cu toate departamentele atunci cand va fi nevoie, asigurand informarea eficienta, completa si corecta a tuturor aspectelor legate de vanzare sau montaj, asadar capacitatea de a obtine si de a oferi informatii, si atentia la detalii cantaresc foarte mult in activitate;
  • Iti vei organiza activitatea astfel incat la finalul fiecarei saptamani sa ai informatiile complete in CRM-ul utilizat, pentru a putea fi folosite pentru rapoartele de activitate.
  • Vei intocmi actele necesare delegatiilor, conform cerintelor companiei.

  • Salarizare
  • Salariu competitiv nivelului tau de experienta profesionala;Grila salariala bruta: 8.500 RON - 10.000 RON /lună
  • Bonus de vanzari trimestrial;
  • Bonus de insertie nou client;
  • Beneficii similare altor companii din piata de profil (masina de companie ptr uz personal, etc)