AVOCAT / CONSILIER JURIDIC in Bucuresti

Candidatul ideal

Experienta : minim 3 ani
Cunoștințe temeinice de drept civil, comercial, drept societar, drept penal, dreptul muncii;
Cunoștințe avansate de limba engleză
Bune cunoștințe de operare PC si program legislativ
Acuratete in exprimare si in redactarea documentelor solicitate (contracte, notificari, cereri, contestatii, întâmpinari etc)
Persoana dinamica, flexibila, organizata, ordonata, perseverenta, motivata
Seriozitate, confidentialitate, rezistenta la stress
Respectarea termenelor limita de rezolvare a sarcinilor;
Capacitate de concentrare pe realizarea mai multor sarcini simultan;
Etică profesională, spirit de echipa, profesionalism si initiativa;
Abilitati foarte bune de planificare si organizare a timpului si activitatii personale dar si a lucrului in echipa;
Capacitate de sinteza si atentie la detalii

Descrierea jobului

Redactarea de contracte civile, comerciale si alte acte specifice companiei, emiterea de opinii juridice cu privire la problemele de natura comerciala, fiscala, dreptul muncii.
Gestionarea raporturilor litigioase in interesul companiei; reprezentarea angajatorului in fata instantelor judecatoresti si a autoritatilor statului
Redactare notificari, somatii, adrese de infiintare popriri, intampinari, raspunsuri la intampinari, contestatii la executare, recuperare creante etc.
Mentinerea relatiei cu Oficiul National al Registrului Comertului si efectuarea tuturor procedurilor necesare
pentru obtinere autorizatii si avize de functionare, infiintare/ inchidere puncte de lucru etc.
Relationarea cu clienti, furnizori, institutii partenere, etc
Elaborarea, supravegherea si asigurarea implementarii politicilor companiei de protectie a datelor;
Gestionarea procesului de solutionare a reclamatiilor in concordanta cu procedurile interne si prevederile legale in vigoare; monitorizarea reclamatiilor deschise pana la solutionare
Consultarea permanenta a legislatiei comerciale, fiscale si a celei aferente dreptului muncii si transmiterea de informari legislative catre departamentele implicate
Oferirea de feedback privind imbunatatirea proceselor si procedurilor existente precum si actualizarea acestora conform modificarilor legislative din domeniu