Biolog/Biochimist/Chimist in Bucuresti

Candidatul ideal

Laboratorul Synevo Chiajna angajeaza personal pe posturile de Biolog/Biochimist/Chimist pentru urmatoarele departamente: hematologie, chimie, genetica, citologie si biologie moleculara.

  • Studii superioare de specialitate absolvite cu diploma de master– institutie de invatamant superior de profil biochimie, chimie sau biologie, recunoscuta de OBBCSSR;
  • Drept de libera practica – certificat de membru OBBCSSR; asigurare de raspundere civila profesionala (malpraxis);
  • Experienta intr-un un post similar de minim 1 an, in cadrul unui laborator de analize medicale;
  • Cunostinte generale de biologie, biochimie, hematologie, metode analitice si corelatii tehnice si cunostinte referitoare la functionarea unui laborator de analize medicale;
  • Cunostinte de operare PC;
  • Capacitate analitică – stapanirea metodelor de lucru, urmarirea si respectarea unor proceduri si instructiuni complexe de lucru;
  • Precizie, timp de reactie, orientare catre rezolvarea problemelor
  • Disponibilitate pentru program de lucru in ture.

Descrierea jobului

  • Urmareste consumurile de materiale (reactivi, controale, calibratori, detergenti, substante decontaminante) utilizate in procesul de analiza in conformitate cu procedurile specifice;
  • Realizeaza mentenantele (zilnice, periodice, etc) echipamentelor, echipamentelor de analiza asa cum se precizeaza in manualele tehnice si de operare a acestora;
  • Verifica starea de functionare a echipamentelor inainte de inceperea lucrului;
  • Respecta procedurile specifice, instructiunile de lucru in vigoare si datele precizate in documentatia insotitoare in procesul analitic:
  • Ruleaza controlul intern si verifica rezultatele obtinute;
  • Preia probele biologice si verifica calitatea acestora (volumul, asptectul, etc) inainte de executarea analizelor;
  • Pregateste corespunzator probele biologice inainte de analiza, conform procedurilor specifice in vigoare;
  • Lucreaza probele biologice ale pacientilor corespunzatoare calitativ si cantitativ si verifica rezultatele obtinute;
  • Prelucreaza probele biologice in ordinea stabilita aplicand procedura specifica, respectand termenul stabilit pentru eliberarea rezultatelor;
  • Detecteaza erorile posibile atat la nivelul echipamentelor care ar putea influenta calitatea rezultatelor cat si la nivelul reactivilor, materialelor de control si calibrare;
  • Valideaza la nivel tehnic rezultatele analizelor lucrate;
  • Respecta cerintele standardului de acreditare, cerintele RENAR, ghidurile cerute de acreditare.