Contabil sef in Arad

Candidatul ideal

Studii superioare in domeniul financiar/contabil
Experienta in domeniul contabil
Cunostinte de operare PC (Ms Office, Excel); experienta in sisteme de tip ERP reprezinta un avantaj
Spirit de initiativa, atentie deosebita la detalii, abilitati de comunicare si munca in echipa, capacitate de organizare si prioritizare.
Cunoaste bine legislatia in domeniu

Descrierea jobului

Coordoneaza activitatea departamentului intern de contabilitate.
Urmareste standardizarea si procedurizarea proceselor contabile conform prevederilor legale si corelat cu politicile societatii
Este responsabil de inchiderea la termen si corecta a balantei contabile;
Intocmeste lunar diverse situatii contabile conform procedurii interne de inchidere de luna;
Verifica jurnalele de cumparari si vanzari, extrasele de banca si de casa, registrul contabil si realizeaza corectiile necesare;
Asigura calculul si verificarea obligatiilor companiei catre bugetul de stat si local
Este familiarizat cu repartizarea cheltuielilor pe centre de cost si articole de buget
Verifica corectitudinea angajamentelor companiei, verifica concordantele intre documente si inregistrarile contabile;
Intocmeste si depune bilanturi
Evidenta Mijloace fixe, contracte de leasing, contabilitatea imobilizarilor