Contabil Sef - BT Direct IFN SA in Bucuresti

Candidatul ideal

Daca ai experienta in contabilitate si iti doresti un nou inceput, te asteptam in echipa noastra, parte a Grupului Financiar Banca Transilvania!

Cerinte:
- Experienta in IFN sau banca
- Nivel excel avansat
- Studii economice, CECCAR
- Experienta in raportarea catre autoritatile fiscale
- Sisteme informatice contabile: Charisma/ Oracle
- Experienta pe o pozitie similara/ coordonare echipa

Descrierea jobului

In ce consta activitatea ta?
- Organizarea, coordonarea și controlul activității de gestiune contabilă și evidența contabilă a societății în conformitate cu dispozițiile legale în vigoare;
- Organizarea, supervizarea și controlul efectuării corecte și la timp a înregistrărilor în contabilitate, cronologic și sistematic, potrivit planurilor de conturi și normelor legale emise de instituțiile de reglementare legală, în conformitate cu politicile și procedurile agreate și aprobate la nivelul societății, pe baza documentelor justificative ale tuturor operațiunilor patrimoniale;
- Intocmeste balantele de verificare lunara;
- Gestionarea aspectelor fiscale și raportarea la timp către autoritățile fiscale (verificare și întocmirea decontului de TVA; calculul si declararea impozitului pe profit conform dispozițiilor legale în vigoare, precum si alte impozite si taxe prevazute de legislatia in vigoare - ex taxe locale, impozit pe venituri din premii, impozit pe veniturile din alte surse, verificarea declarațiilor necesare precum și depunerea lor electronică; etc.)
- Menținerea legăturii cu băncile și cu alte instituții financiare și gestionarea activității de trezorerie;
- Efectuarea de tratamente inchidere de luna ;
- Participarea la elaborarea bilanțului contabil al societății, a contului de rezultate (profit și pierdere) și a tabloului de disponibilități (fluxuri de numerar);
- Participa la inventarierea anuala a patrimoniului societatii, intocmeste documentele necesare desfasurarii acestei activitati si inregistreaza in contabilitate rezultatele in urma procesului de valorificare;
- Asigura suport auditorilor externi in procesul de audit