Director Economic Adjunct in Târgu Mureş

Candidatul ideal

pentru acest post:
* absolvent/ă de studii superioare economice, finanțe sau bănci
* experiență în poziții similare sau apropiate în departamentul financiar-contabil
* persoană dinamică, responsabilă, cu gândire analitică și sintetică
* persoană rezistentă la stres, cu disponibilitate pentru program prelungit de muncă
* abilități de organizare, conducere, comunicare și relaționare.

Descrierea jobului

Directorul Economic Adjunct se află în subordinea directă a Directorului Economic și îl secundează pe acesta din punct de vedere ierarhic. Atribuțiile sunt similare, diferența făcând-o puterea decizională/răspunderea:

* conduce și răspunde de activitatea Departamentului Financiar-Contabil în conformitate cu legislația în vigoare
* planifică și coordonează activitatea Dep. Financiar-Contabil astfel încât resursele sale să fie eficient utilizate, iar termenele, procedurile și standardele prestabilite să fie respectate
* organizează și coordonează activitatea Dep. Financiar-Contabil în vederea prezentării fidele a situației financiare, a performanței financiare și a fluxurilor de numerar ale companiei
* întocmește și urmărește cash-flow-ul zilnic
* stabilește prioritățile pentru plăți și eșalonează plățile în timp
* urmărește efectuarea plăților și rezolvă eventualele situații conflictuale
* utilizează la maximum resursele financiare disponibile pentru a face față schimbărilor cu, care se confruntă compania
* asigură implementarea procedurilor și standardelor privind rapoartele financiare, pentru ca toate tranzacțiile financiare ale companiei să fie precis și la timp înregistrate
* analizează și recomandă îmbunătățiri ale sistemelor financiare, politicilor și procedurilor firmei, care să contribuie la creșterea profitabilității
* analizează situația financiar-contabilă pentru prezentarea fidelă a poziției financiare și a performanței firmei
* întocmește rapoarte pentru management
* coordonează procesul de efectuare a inventarierii generale a patrimoniului, urmărind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii
* asigură elaborarea de studii și analize cu privire la profitabilitatea activităților, eficiența utilizării capitalului de lucru, evoluția acumulărilor bănești, a structurii cheltuielilor materiale și a altor indicatori financiari
* pregătește suportul pentru auditorii interni și externi
* analizează raționalitatea cheltuielilor în corelare cu bugetul de venituri și cheltuieli și solicită explicații privind deviațiile.