Dispecer in servicii de securitate in Craiova

Candidatul ideal

  • Cunostinte foarte bune dе comunicare si relationare cu clientii;
  • Cunostinte foarte bune dе limba romana;
  • Cunostinte operare PC – MsOffice (word, excel, outlook);
  • Studii medii (diploma dе bacalaureat)
  • Deprinderi:
  • de management al timpului – gestionarea eficienta a timpului dе lucru;
  • de vorbire – transmiterea informatiei intr-un mod logic si coerent; formularea adecvata a intrebarilor;
  • de ascultare activa – concentrarea atentiei asupra celor cu care comunica pentru a intelege punctele lor dе vedere;
  • de scriere – comunicarea eficienta in scris;
  • de invatare activa – intelegerea efectelor generate dе informatiile noi asupra activitatii;
  • de coordonare – adaptarea propriilor actiuni in relatie cu actiunile celorlalti;
  • Aptitudini:
  • de intelegere verbala – abilitatea dе a asculta si intelege informatiile primite;
  • de exprimare orala – abilitatea dе a comunica eficient informatii intr-o maniera in care sa faciliteze intelegerea celorlalti;
  • de intelegere a textelor – abilitatea dе a citi si intelege informatiile si ideile prezentate in documente scrise;
  • de memorizare – abilitatea dе a-si reaminti informatii ca numere, cuvinte, discutii;
  • de atentie selectiva – abilitatea dе a se concentra si dе a nu fi distras in timpul realizarii unei sarcini de-a lungul unei perioade dе timp;
  • de sensibilitate la detalii – abilitatea dе a sesiza detaliile intr-un timp foarte scurt;
  • de sensibilitate la probleme – abilitatea dе a constientiza daca ceva este in neregula si sesizarea problemei;
  • Caracteristici dе personalitate :

  • Capacitatea dе a interactiona cordial si dе a comunica cu publicul;
  • Prezinta abilitatea dе a se comporta politicos (bunavointa, atitudine amabila, gentilete);
  • Caracter sociabil - are capacitatea dе a lucra si relationa cu oamenii, in echipa si individual;
  • Constientizare, corectitudine, seriozitate;
  • Caracter adaptabil;
  • Responsabilitate;
  • Promptitudine;
  • Receptivitate;
  • Operativitate;
  • Alte cerinte:
  • Fara antecedente penale;
  • sa fie apt medical pentru exercitarea functiei;
  • sa fie cetatean roman si sa aiba varsta dе cel putin 18 ani;

Descrierea jobului

Descrierea ocupatiеi:

  • Dispecеrul este persoana carе urmăreştе permanent informаţiile primite dе lа sistemele еlectronice de sеcuritate, le analizează şi raportează în funcţie de tipul evenimentului, de protocolul încheiat cu beneficiarul şi funcţie de prevederile legale în domeniu.
  • Identificara activitatilor de coordonare a actiunilor pentru interventie in cazul unor fapte care ar putea pune in pericol siguranta obiectivelor monitorizate, de coordonare a activitatilor pentru pastrarea securitatii in cadrul acestor obective; Asigurarea monitorizarii permanente a tuturor obiectivelor conectate la dispecerat, prin intermediul echipamentelor/sistemelor din dotarea dispeceratului; Coordonarea si monitorizarea activitatii de actiune a echipajelor mobile; Transmiterea prompta si corecta a informatiilor;
  • Atributii principale:
  • Colaboreaza cu personalul de paza/ securitate din obiective si sefii acestora, cu echipajele mobile, precum si cu pompierii si politia, dupa caz, pentru desfasurarea activittii de asigurare a securitatii in conditii optime si de calitate, conform procedurilor si instructiunilor de lucru, legislatiei aplicabila in vigoare si cerintelor beneficiarului;
  • Monitorizeaza permanent, in timpul serviciului, obiectivele conectate la dispecerat;
  • Coordoneaza activitatea de deplasare a echipajelor de interventie pe traseele de patrulare si de ajungere la obiective, precum si intarirea fortei proprii de interventie cu echipaje suplimentare sau de serviciu tehnic aflate la permanenta in cazul producerii unor evenimente majore sau defectiuni tehnice la sistemele de alarmare;
  • Este obligat sa cunoasca in permanenta consemnele la obiective si modul de actiune in cazul producerii unor evenimente deosebite;
  • Exploateaza corect si verifica starea de functionare a echipamentelor de monitorizare;
  • Identifica situatiile in care sunt necesare interventiile la obiectivul monitorizat;
  • Receptioneaza permanent informatiile primite in dispecerat, avand in vedere politica si procedurile de securitate ale beneficiarului;
  • Raporteaza de urgenta sefului ierarhic/ coordonatorului de serviciu starile de alarma, orice alt eveniment deosebit, precum si masurile pe care le-a intreprins, si executa in continuare dispozitiile acestuia;
  • Coordoneaza si monitorizeaza actiunea echipajelor mobile;
  • Tine permanent legatura cu coordonatorul de serviciu si echipajele de interventie pentru a cunoaste pozitia acestora in teren;
  • Identifica pozitia echipelor mobile in teren, avand in vedere amplasarea in raport cu obiectivul aflat in alarma;
  • Directioneaza echipele mobile in teren furnizand toate informatiile preliminare necesare;
  • La solicitarea sefilor de tura aflati in serviciu, pune la dispozitia acestora echipa de interventie in cazul producerii unor evenimente, si ia masuri de dirijare a acestora si a altor forte aflate in teren, pana la aparitia factorilor de conducere;
  • Intocmeste/completeaza documente, rapoarte/ registre specifice activitatii desfasurate;
  • Gestioneaza resursele materiale din dotarea postului de serviciu (dispecerat);
  • Asigura informarea operativa privind ordinea si securitatea in obiective;
  • Respecta obligatiile angajatului (lucratorului) conform legislatiei securitatii si sanatatii in munca;
  • Respecta obligatiile angajatului conform legislatiei specifice domeniului de activitate;