Economist / Contabil in Timisoara

ATRIBUTIILE SI RESPONSABILITATILE POSTULUI:

  • Indeplinirea intocmai a atributiilor si prevederilor sarcinilor de serviciu incredintate;
  • Foloseste  timpul de munca exclusiv pentru indeplinirea sarcinilor de serviciu;
  • Preia documentele primare de la client pe baza PV de Predare Primire pana la data prevazuta in contractul de colaborare;
  • Analizeaza contabil si fiscal documentele si aplica legislatia in vigoare;
  • Inregistreaza cronologic si sistematic toate documentele in sistemul contabil;
  • Verifica corectitudinea inregistrarilor efectuate;
  • Informeaza clientul cu privire la eventualele neconcordante, deficiente de intocmire, documente lipsa, documente de intocmit, documente de transmis suplimentar;
  • Urmareste primirea completarilor de la client;
  • Verifica corelatiile dintre conturi si intre datele contabile si gestiuni (unde este cazul);
  • Repartizeaza platile efectuate de client la bugetele de stat pe baza fisei de platitor/ dosarului fiscal;
  • Transmite OP cu taxele de plata catre bugerele statului, la termenele agreate de client;
  • Pregateste declaratiile fiscale, conform vectorului fiscal a fiecarui client, in termenele legale;
  • Intocmirea notelor contabile, registre contabile, documente centralizatoare;
  • Urmarirea si operarea documentelor de incasari si plati prin banca;
  • Intocmirea si verificarea balantei, bilantului anual;
  • Intocmirea situatiilor financiare, conform legislatiei in vigoare;
  • Mentinerea legaturii cu bancile si cu alte institutii financiare;
  • Scaneaza si arhiveaza electronic declaratiile clientilor;
  • Indosariaza documentele cu care lucreaza si raspunde de arhivarea lor fizica si electronica;
  • Raspunde de intocmirea corecta si la termen a raportarilor lunare, trimestriale si anuale, precum si a rapoartelor solicitate de clientii din portofoliu sau de catre sefii ierarhici;

SPECIFICATIILE POSTULUI:

Nivelul de studii: - Studii medii / superioare in domeniul contabil

Experienta intr-o firma de contabilitate constituie avantaj

Cunostinte necesare:

  • Operare PC: Excel, Word, posta electronica, programe de contabilitate
  • Cunoştinţe a legislatiei de baza
  • Cunoaşterea unei limbi străine la  nivel conversational

 Competentele postului:

  • cunoasterea la nivel profesionist a legislatiei in domeniul financiar-contabil
  • bune abilitati de comunicare
  • capacitate de analiza si sinteza, capacitate de autoorganizare si punctualitate
  • discernamant si capacitatea de a rezolva problemele
  • putere de decizie si asumarea responsabilitatii
  • memorie dezvoltata, judecata rapida
  • capacitate de deductie logica

Se ofera:

  • Salariu atractiv functie de performante
  • Tichete de masa
  • Abonament servicii medicale

Despre companie

EXCELCONT SRL BUCURESTI – SUC. TIMISOARA este o societate comerciala de contabilitate, resurse umane si audit financiar.