Economist/contabil in Bistriţa

Candidatul ideal

Absolvent de studii superioare in domeniul economic;
Experienta de cel putin 5 ani in domeniu, cuprinzand toate aspectele activitatii financiar-contabile;
O pozitie similara intr-o companie de productie - reprezinta un avantaj;
Cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar-contabil;
Cunostinte de operare in softul WINMENTOR;
Gandire logica, memorie, capacitate de analiza si sinteza;
Capacitate de a prelucra informatiile, de a le interpreta si de a le valorifica prin luarea de decizii;
Obiectivitate in aprecierea si analiza situatiilor economice, financiare si sociale;
Capacitate de organizare si prioritizare a sarcinilor;
Cunostinte avansate de limba engleza – reprezinta un avantaj.

Descrierea jobului

Intocmeste, introduce si inregistreaza corect si la zi in programul utilizat toate datele de contabilitate primara;
Realizeaza contabilitatea operatiilor de capital, contabilitatea imobilizarilor, contabilitatea stocurilor, contabilitatea tertilor, contabilitatea trezoreriei, contabilitatea cheltuielilor, veniturilor si rezultatelor, contabilitatea angajamentelor si altor elemente patrimoniale, contabilitatea de gestiune in conformitate cu legislatia in vigoare;
Intocmeste situatii financiare;
Intocmeste rapoarte statistice;
Raporteaza catre conducere si grup;
Asigura intocmirea si raportarea corecta si in termen a Declaratiilor (D100, D101, D112, D300, D394, D390) specifice in relatia cu ANAF (lunare, trimestriale, anuale), inclusiv a Bilantului anual si semestrial;
Relationarea cu institutii financiar-contabile;
Asigura suportul solicitat in relatia cu Auditorii Financiari;
Reprezinta societatea in cazurile incredintate prin delegare;
Este consultat de catre celelalte departamente ale societatii in legatura cu chestiunile ce tin de sfera financiar-contabila.