Electrical Engineer in Prahova

Candidatul ideal

- Absolvent de facultate tehnica (Automatizari / Energetica / Electrotehnica)
- Cunoasterea produselor si softurilor Siemens (reprezinta un avantaj); ABB, Schneider, sisteme load shadding si energy management;
- Cunosterea sistemului SCADA, parametrizari/testari relee digitale;
- Cunosterea programelor de proiectare asistata de calculator (AutoCAD, Eplan etc);
- Cunoasterea limbajelor de programare;
- Cunoasterea normativelor si procedurilor relevante pentru: proiectare, testare (FAT, SAT), PIF;
- Cunoasterea limbii engleze reprezinta un avantaj;
- Disponibilitate pentru deplasari.

Descrierea jobului

- Identificare de solutii optime impreuna cu departamentul de vanzari, proiectare, programare/ parametrizare, testare, punere in functiune, suport tehnic;
- Proiecte / produse de inalta calitate predate la termen si in limitele bugetului;
- Analizeaza cerintele tehnice din caietele de sarcini, clarifica si defineste obiectivele de proiectare/inginerie, optimizeaza solutia tehnica, elaboreaza specificatii tehnice, estimeaza costuri;
- Inginerie si Proiectare: stabileste solutia optima (chiar si in cazul in care nu existe cerinte din partea clientului), alege componentele / echipamentele potrivite solutiei adoptate, realizeaza documentatia de proiectare, contribuie la clarificarile tehnice, realizeaza parametrizari;
- Punere in functiune si/sau asistenta la punerea in functiune: configureaza si testeaza componentele furnizate, coordoneaza etapele punerii in functiune impreuna cu ceilalti furnizori si cu clientul. Verifica si aproba calitatea si corectitudinea lucrarilor de montaj realizate de firme de montaj;
- Raporteaza regulat pe perioada desfasurarii proiectului catre superior: respectarea planificarii (lucrari realizate, in derulare, de efectuat), costuri actualizate, altele.
- Respecta standardele si procedurile referitoare la activitatea desfasurata (proiectare, inginerie etc.)
- Raporteaza lunar activitatea desfasurata.

Orasul de lucru: Brazii de Sus, Prahova