Electrician – Mecanic intretinere in Beclean

Candidatul ideal

  • Calificare: electrician cu cunostinte de mecanica;
  • Experienta in mentenanta echipamentelor si instalatiilor electrice;
  • Experienta in mentenanta echipamentelor si utilajelor industriale;
  • Noţiuni dе mecanica, proprietati fizico-mecanice ale materialelor;
  • Cunostinte dе baza dе electrotehnica;
  • Experienta minima in domeniul automatizarilor industriale;
  • Prezinta avantaj: cunostinte dе baza dе pneumatica si hidraulica.
  • Seriozitate;
  • Abilitatea de a acţiona prompt in situaţii de urgenta.

Descrierea jobului

Asigura asistenta tehnica la efectuarea lucrarilor de intretinere si reparatie cu caracter electronic, electromecаnic, hidraulic si pneumatic а masinilor, instalatiilor, utilajelor si echipamentelor din cadrul firmei.

Participa si asigura asistenta tehnica la efectuarea lucrarilor de intreţinere si reparaţii a masinilor, utilajelor, instalatiilor si echipamentelor din sectii.

Sarcini si responsabilitati principale:

  • Raspunde de asigurarea intretinerii si reparaţiilor utilajelor, lucrarilor diverse cu caracter mecanic/electromecanic.
  • Supravegheaza functionarea utilajelor si intervine de fiecare data cand este cazul.
  • Asigura intretinerea curenta a utilajelor: gresare, verificarea uleiului.
  • Monteaza/inlocuieste piese si subansamble, asambleaza utilaje, efectueaza reglaje, efectueaza setari si probe de funcţionare ale echipamentelor din productie, urmarind instructiunile de lucru si manualele de intreţinere ale utilajelor.
  • Controleaza periodic exploatarea corecta a echipamentelor in scopul prevenirii eventualelor avarii accidentale.
  • Participa si ajuta la intocmirea instructiunilor si schemelor mecanice pentru utilajele noi achizitionate.
  • Participa si ajuta la actualizarea si completarea instructiunilor de lucru existente atunci cand este cazul.
  • Participa la recepţia utilajelor noi sau dupa reparatii, urmarind functionarea echipamentelor la parametrii tehnici corespunzatori.
  • Repara si intervine in retelele electrice de joasa tensiune.