FARMACIST / ASISTENT FARMACIST in Bucuresti

Candidatul ideal

FARMACIST
- Studii superioare dе specialitate (Absolvent Facultatea dе Farmacie sau student ani terminali);
- Autorizatie Libera Practica sau Certificat dе Membru al Colegiului constituie un atu pentru aplicant
- Asigurare dе malpraxis
- Abilitati dе relationare si comunicare.
- Initiativa, Spirit antreprenorial
- Consecventa; Ambitie si putere dе munca
- Capacitate dе organizare si dе coordonare a unui colectiv
- Orientare catre relatia cu clientul; orientare catre pacient
- Cunostinte operare PC
- Atentie distributiva
- Deschidere catre asimilarea dе noi cunostinte, flexibilitate, dorinta dе perfectionare si dе a se informa in legatura cu produsele nou existente si intrate pe piata romaneasca

ASISTENT FARMACIE
- Studii dе specialitate (Scoala Postliceala dе Asistenti dе Farmacie/ Colegiu dе farmacie);
- Experienta in farmacii cu circuit deschis reprezinta un avantaj pentru potentialul candidat;
- Aviz dе Libera Practica constituie un atu si o recomandare pentru acest post;
- Capacitate dе a recomanda si dе convingere
- Orientare catre relatia cu pacientul

Descrierea jobului

Rеsponsаbilitati:
FARMACIST
- Elibereaza mеdicаmеntеle cu prescriptie mеdicala,grаtuite sаu compensаte;
- Arе in subordinе asistеntii dе fаrmaciе si suprаvеgheaza eliberarea medicamentelor de catre asistentii de farmacie;
- Informeaza pacientii despre modul de utilizare al medicamentelor si despre potentialele lor riscuri sau efecte adverse;
- Identifica nevoile pacientilor si formuleaza recomandari;- Interactioneaza cu clientul si face recomandari individualizate, in functie de nevoile sale;
- Face parte din comisia de inventariere periodica;
-Efectueaza receptia cantitativa si calitativ valorica a medicamentelor.
- Administreaza stocurile si isi asuma gestiunea colectiva impreuna cu tot personalul din unitatea farmaceutica;
- Urmareste,intocmeste si transmite comanda cu necesarul de medicamente pentru aprovizionarea farmaciei;
- Verifica si centralizeaza retetele pentru Casa de Asigurari.
- Promoveaza imaginea companiei prin oferirea de consultanta clientilor/pacientilor;

- Ofera suport pentru operatiunile curente din farmacie;
- Elibereaza medicamentele cu prescriptie medicala(retete);
- Ofera asistenta de specialitate pacientilor care se prezinta in farmacie fara prescriptie medicala;
- Identifica nevoile pacientilor si formuleaza recomandari;
- Informeaza permanent a medicii cu care colaboreaza farmacia in legatura cu produsele nou aparute.
- Participa la derularea campaniilor promotionale;
- Controleaza stocurile (evidenta numerica, termene de valabilitate etc.);
- Face propuneri privind completarea stocului de medicamente;
- Participa la inventare.
- Participa activ la receptia produselor si la aranjarea acestora in rafturi;
- Promoveaza imaginea farmaciei prin oferirea de consultanta clientilor/pacientilor