Fashion Designer/ Designer Vestimentar in Ploieşti

Daca esti in cautarea unei cariere in fashion, îți place tot ceea ce este legat de moda, iti doresti oportunitati de promovare si noi provocari, te așteptam în echipa XARA!

Cerinte:

- Studii superioare finalizate - absolvent Facultatea de Arte Decorative si Design, Secția Design Vestimentar (cerinta obligatorie);
- Experienta anterioara in design vestimentar de minim 3 ani (cerinta obligatorie), cu accent pe tipul de design ready-to-wear.
- Abilitati de creare și vizualizare noi concepte și idei de modele: desen manual sau CAD (reprezintă un avantaj)
- Experiența în proiectarea tiparelor (reprezintă un avantaj).
- Simt estetic dezvoltat, spirit creativ si inovator
- Foarte informat cu privire la ultimele tendinte din fashion-ul international
- Foarte conectat la piata de fashion din Romania
- Cunoștințe vaste de istoria modei și capacitatea de a face predictii de stil si tendinte
- Abilitati excelente de comunicare
- Abilitatea de a se integra într-un mediu de business și de a constientiza componenta comerciala a activitatii
- Foarte proactiv și capabil să-si organizeze singur activitatea
- Spirit de echipa și un bun management al timpului

Descrierea jobului

- Crearea de noi modele pe baza de schite sau proiectare CAD (individual sau împreuna cu echipa de design)
- Studierea constanta a noilor tendinte în moda internațională, a materialelor, accesoriilor, culorilor, modelelor etc.
- Conceperea și dezvoltarea unor noi abordari de stil: modele inovatoare, dar in concordanta cu stilul XARA
- Înțelegerea și abordarea designului si din punct de vedere tehnic: colaborare stransa cu Departamentul de Construcție Tipare
- Urmarirea prototipului pana la aprobarea pentru productie
- Negocierea, dezvoltarea și mentinerea relațiilor cu furnizorii de accesorii, materiale etc.
- Colaborarea constanta cu Departamentul de Vanzari in vederea conceperii unei colectii adaptate cerintelor pietei

Beneficii

- Pachet salarial atractiv, corelat cu experienta si realizarile profesionale; posibilitatea de a participa la diverse programe de instruire.
- Oportunitatea de a face parte dintr-o echipa tanara si ambitioasa, aflata intr-o continua expansiune.

Despre companie

XARA este brandul de fashion promovat de Insieme Prod, firma ce are sediul in Ploiesti si este prezenta pe piata modei feminine încă din anul 1997. XARA are un important portofoliu de clienti, atat pe piata interna cat si pe cea internationala si se afla intr-o continua expansiune. In prezent avem o retea solida de desfacere, formata din peste 90 de magazine colaboratoare, aflate in 50 de orase din Romania. Creatiile XARA acopera atat gama de tinute office, casual, party clasic sau romantic, prin colectia XARA womenswear, cat si gama chic, sexy-glam, sexy provocator prin indrazneata colectie XARA young.