HEAD OF MARKETING Cluj-Napoca in Cluj Napoca

Candidatul ideal

  • Studii superioare
  • Peste 5 ani de experiență în marketingul de produse B2B, management de produs sau marketing
  • Abilități excelente de comunicare scrisă și orală, în limba română și limba engleză
  • Curiozitate și disponibilitatea de a se familiariza cu produse și caracteristici tehnice ale pieței de stocare și distribuție carburanți
  • Capacitatea de a transpune și simplifica termenii tehnici și beneficiile în limbajul înțeles de clienți
  • Abilități excelente de leadership
  • Abilități excelente de relaționare
  • Capacitatea de a gestiona multiple proiecte, în paralel
  • Persuasiune în comunicarea orală și scrisă
  • Abilitatea de a colabora activ cu alte departamente pentru îndeplinirea obiectivelor communeConstituie avantaj, dar nu condiție eliminatorie:
  • Experiența anterioară în marketing în domenii tehnice ca instalații, construcții metalice, soluții de stocare și distibuție carburanți

Descrierea jobului

  • Înțelegerea temeinică a nevoilor și provocărilor clienților atât pentru produsele existente cât și pentru produsele și serviciile noi, precum și felul în care acestea variază în funcție de nișa abordată
  • Documentarea informațiilor referitoare la specificul piețelor abordate – tipuri de mesaje corespunzătoare, canale de comunicare preferate, surse de informare folosite
  • Oferirea de ajutor pentru departamentele de vânzare în pregătirea unor variante de abordare a pieței
  • Analiza performanței în piață
  • Analiza concurenței
  • Colectarea de feedback din partea clienților
  • Urmărirea și măsurarea efectului și a impactului tuturor activităților de marketing întreprinse
  • Sprijinirea lansării produselor și serviciilor împreună cu alte departamente ale firmei