Lacatus mecanic in Bucuresti

Candidatul ideal

- scoala profesionala
- experienta minim 2 ani – reprezinta avantaj
- abilitatea generală de învăţare;
- capacitate de analiza si atentie la detalii;
- abilitatea de a lucra sub presiune;
- capacitatea de a sesiza defectele;
- rigurozitate si indemanare;

Descrierea jobului

- studiază documentaţiile de asamblare, poziţionează şi îmbină componentele;
- controleaza cu instrumente adecvate corectitudinea îmbinărilor, efectuează controlul dimensional şi face ajustări finale;
- execută probe de mers în gol şi în sarcină constatând şi remediind deficienţele;
- urmăreşte zilnic functionarea maşinilor şi utilajelor în scopul identificării de disfuncţionalităţi;
- execută lucrări de întreţinere curentă conform prescripţiilor specifice fiecărui utilaj;
- diagnostichează, prin testări funcţionale şi prin măsurare cu dispozitive de măsură, concordanţa între parametrii de lucru şi cerinţele funcţionale;
- remediază deficienţele de reglaj, elimină sursele de zgomot, vibraţii, praf, gaze nocive, etc.;
- reglează mecanismele mecanice, hidraulice, pneumatice pentru respectarea parametrilor funcţionali specificaţi;
- identifică utilajul defect după zgomot, vibraţii şi modificarea parametrilor de lucru;
- determină cauzele defecţiunii după tipul acesteia, condiţiile de aparitie şi evidenţele de întreţinere-reparaţii existente; - - - raportează defecţiunile constatate, cauzele care le-au generat şi propune măsuri de remediere;
- identifică şi analizează natura defecţiunii şi cauzele care au generat-o;
- ajusteaza, şlefuieşte şi remediază suprafeţe de asamblare pentru obţinerea dimensiunilor cerute.
- realizează operaţii de alezare, găurire, tăiere, debitare pentru obţinerea reperului conform specificaţiilor;
- după reparaţie montează utilajul pe poziţia de funcţionare cu ajutorul instalaţiilor de ridicat, aduce utilajul în poziţie verticală sau orizontală conform poziţiei de lucru, măsoară, centrează, face verificări finale respectând schema de montaj şi cerintele functionale ale instalatiei, racordează utilajul la restul instalaţiei şi face proba de punere în funcţiune; efectuează reglări fine;
- ţine evidenţa defecţiunilor pe tipuri de utilaje, poziţie de instalaţie, frecvenţă de apariţie, cauze, modul şi timpul de remediere pentru anticiparea / prevenirea disfunctionalitatilor şi întocmirea unui program de întreţinere adecvat;
execută ungerea maşinilor şi utilajelor conform schemelor de ungere şi sistemului de ungere centrală şi graficelor de periodicitate, folosind categoriile şi sortimentele de lubrefianţi prescrise;
- schimba uleiul şi repară sistemele de ungere, conform graficelor sau / şi atunci când este necesar.
menţine stocul de materiale, piese de schimb şi scule;
- execută operaţii pregătitoare cum ar fi : debitarea materialului, curăţarea, îndreptarea, trasarea , operaţii de prelucrare prin aşchiere (pilire, polizare, găurire, strunjire, frezare), prin deformare plastică la rece ( îndoire, ambutisare, perforare, decupare, torsionare) şi prin procedee de prelucrare la cald (turnare, forjare);
- efectuează asamblări nedemontabile (prin sudare, lipire, nituire ) sau demontabile (prin filete, pene, ştifturi, caneluri), asamblări cu elemente elastice ( cu arcuri);
- realizează prin aceste operaţiuni produse cum ar fi : confecţii metalice pentru asigurarea clădirilor şi a terenurilor (zăvoare, garduri, grilaje, gratii, porţi), mobilier metalic (scaune, bănci, mese, etajere, rafturi) , confecţii metalice decorative (suporţi pentru flori, aplice, lustre), obiecte de uz casnic (pâlnie, scafă, cuier, suport veselă) etc.