MEDIC DE LABORATOR in Constanţa

Candidatul ideal

​Synevo Romania angajeaza Medic de laborator cu program de lucru full-time/ part-time pentru urmatoarele orase: Bucuresti, Ploiesti, Brasov, Constanta.
Cerinte:

  • Studii superioare de specialitate absolvite cu diploma de licenta – Facultatea de Medicina cu rezidentiat finalizat/ examenul de primariat (constituie un avantaj profesional);
  • Drept de libera practica – certificat de membru CMR si asigurare de raspundere civila profesionala ( malpraxis);
  • Experienta intr-un un post similar de minim 1 an, in cadrul unui laborator de analize medicale;
  • Cunostinte aprofundate de microbiologie, hematologie, biochimie, imunologie, etc;
  • Cunostinte aprofundate despre principiile, tehnicile, metodele, aparatura si procedurile de lucru din laborator;
  • Cunostinte solide despre managementul calitatii in laboratoarele de analize medicale, controale de calitate, interpretarea rezultatelor controlului de calitate, masuri corective /preventive, etc;
  • Cunostinte aprofundate despre interpretarea rezultatelor, semnificatia clinica a acestora – intelegerea principiilor si limitarilor analizelor pe care le lucreaza si aplicarea acestor concepte in cadrul interpretarii rezultatelor;
  • Cunostinte de operare PC ( MS OFFICE, LIS);
  • Bune abilitati de comunicare si integritate;
  • Spirit de echipa.

Descrierea jobului

  • Organizezi si planifici activitatea din laborator in ceea ce priveste: estimarea necesarului de materiale, sarcinile si prioritatile in functie de volumul de activitate zilnica;
  • Efectuezi analize si investigatii de specialitate respectand procedurile de lucru la nivel de departament si interpretezi rezultatele obtinute, determinand semnificatia clinica a rezultatelor;
  • Monitorizezi si interpretezi rezultatele controalelor interne si externe de calitate conform procedurilor;
  • Efectuezi si raspunzi de validarea metodelor de lucru la nivel de departament;
  • Verifici rezultatele testelor efectuate manual ( ex; microbiologie sau hematologie) si corelezi toate semnificatiile clinice ale acestora;
  • Validezi buletinul final de analize si esti raspunzator din punct de vedere profesional pentru acesta;
  • Participi la elaborarea si implementarea procedurilor de lucru la nivel de departament;
  • Furnizezi informatii referitoare la teste, rezultate, probe ale pacientilor, etc, oferi consultanta la nevoie partenerilor Synevo referitoare la protocoalele de recoltare, utilitatea si relevanta testelor de laborator;
  • Elaborezi/ revizuiesti proceduri specifice, instructiuni de lucru.