Referent achizitii in Braşov

Candidatul Ideal

Studii superioare tehnice, de preferat constructii civile, industriale / instalatii pentru constructii;
Experienta in achizitia materialelor de constructii;
Cunoasterea pietei de materiale de constructii si a furnizorilor de servicii in constructii si instalatii;
Abilitati de lucru in echipa;
Abilitati de planificare si prioritizare pentru atingerea termenelor limita;
Abilitati de comunicare si negociere;
Cunostinte excelente operare PC (pachetul office)

Descrierea jobului

Constituire baza de date cu posibili ofertanti pe specialitati din domeniul constructilor;
Pregatirea si trimiterea cererilor de oferte pe baza listelor de cantitati si proiecte primite de la proiectanti;
Selectia de oferte, negocierea preliminara conform cu specificatiile si standardele stabilite de companie;
Intocmirea analizelor comparative de pret si a conditiilor comerciale;
Analiza preliminara a contractelor de livrare produse sau prestari servicii;
Intocmirea referatelor de plata;
Urmarirea si verificarea conformitatii facturilor furnizorilor;
Urmarirea si evaluarea performantei furnizorilor in functie de problemele de calitate, aspectele financiare, timpul de aprovizionare si relatia comerciala;
Solutionarea rapoartelor privind neconformitatea materialelor ( notificare, negociere si solutionare cu furnizorii, plan de actiune de la furnizor pentru evitarea neconformitatilor in viitor, corectare documente) si asigurarea concordantei comenzii de achizitie cu factura comerciala emisa de furnizor, precum si conformitatea celorlalte documente insotitoare ale achizitiei: certificate de calitate, de conformitate si garantie, fisa tehnica, fisa tehnica de securitate, licente si autorizatii;
Supervizarea stadiului de livrare a tuturor comenzilor, datele de livrare si problemele de livrare;
Informarea conducerii cu privire la intazierile de livrare.

Beneficii:
Pachet salarial motivant
Posibilitate de dezvoltare profesionala
Laptop si telefon