RESPONSABIL VERIFICĂRI TEHNICE PERIODICE Centru-Est in Piatra Neamţ

Candidatul ideal

- Studii superioare (licentiat), specializare inginer profil tehnic;
- Atestat ISCIR RVT (constituie avantaj);
- Experienţă practică necesară: minim 2 ani în domeniu tehnic;
- Cunoştinţe obligatorii de legislaţie: legislaţie, normele ANRE şi prescripţiile tehnice ISCIR;
- Cunoştinţe IT: deprinderi utilizare MS Ofice (Word, Excel, PowerPoint, Outlook);
- Disponibilitate de adaptare a programului de lucru la cerintele postului ;
- Abordare analitică și structurată în rezolvarea problemelor;
- Abilităţi de comunicare interpersonale ;
- Capacitate de analiza, abilitati organizatorice si analitice, capacitatea de a realiza schimbari si inovatii ;
- Detinator permis de conducere cat. B.

*Vă rugăm să atașați la CV fotografia dumneavoastră.

Descrierea jobului

Activităţi principale: Verificări Tehnice Periodice

  • Informează clienţii privind activitatea de verificări tehnice periodice;
  • Primeşte comenzile de la clienţi, de la echipele revizii şi verificări si responsabili revizii şi verificări;
  • Analizează comenzile, contactează clienţii şi stabileşte de comun acord cu clienţii data şi ora executării comenzii de verificări tehnice periodice;
  • Se deplasează la clienţi cu aparatura şi sculele necesare desfăşurării activităţii de verificări tehnice periodice;
  • Verificarea se execută de catre operatorul verificări tehnice periodice la locul de instalare a aparatului şi numai în prezenţa utilizatorului final;
  • Execută verificarea conform procedurii;
  • La finalizarea verificării, operatorul verificări tehnice periodice va instrui utilizatorul final privind modul de exploatare a aparatului, asigurându-se ca acesta este în posesia manualului de utilizare şi întreţinere;
  • Completarea si semnarea documentelor;
  • Transmiterea datelor catre persoana responsabilă cu centralizarea datelor şi transmiterea lor către inspectoratul ISCIR la care este arondată localitatea unde a fost făcută lucrarea;
  • Asigură implementarea planurilor, a programelor, a standardelor şi a procedurilor de calitate din cadrul companiei, conform cu reglementarile ISO şi standardele companiei pentru a atinge şi menţine standarde calitative înalte în toate operaţiile şi procesele tehnice din cadrul acestei activităţi;
  • Participă cu informaţii specifice din teren la dezvoltarea procedurilor de lucru;
  • Optimizează continuu activitatea de verificări tehnice periodice, aduce plusvaloare acestei activităţi prin alte servicii complementare şi veghează asupra adaptării continue a acestei activităţi cu cerinţele pieţei;
  • Activităţi secundare: Revizii, verificări si reparaţii instalaţii de utilizare

  • Anunţarea abonaţilor privind data programată pentru oferirea seviciilor de verificări/revizii I.U.; lăsarea unei instiintari în cazul când acesta nu este acasă;
  • Verificarea arzătoarelor şi a stării îmbinărilor şi garniturilor de etanşare aferente;
  • Verificarea stabilităţii conductelor montate aparent pe suporturi;
  • Verificarea etanşeităţii îmbinării conductelor şi armăturilor la presiunea de lucru a gazului din instalaţie;
  • Verificarea funcţionării aparatelor de măsurare, control, reglare şi de siguranţă;
  • Demontarea/debranşarea punctelor de consum fără aprobare legală şi a conductelor de alimentare aferente;
  • Verificarea funcţionării echipamentului de reglare din instalaţiile de utilizare;
  • Verificarea stării răsuflatorilor şi a căminelor existente;
  • Verificarea documentelor, prezentate de consumator, care să ateste verificarea de către operatori economici autorizaţi, conform reglementărilor în vigoare, a aparatelor consumatoare de combustibili gazosi, a curăţirii coşurilor şi canalelor de evacuare a gazelor arse;
  • Verificarea stării construcţiilor care adăpostesc staţiile şi posturile de reglare sau reglare- măsurare;
  • Efectuarea probei de rezistenţă la presiune, conform prevederilor din Normele tehnice pentru proiectarea şi executarea sistemelor de alimentare cu gaze naturale, numai pentru partea din instalaţie la care s-au făcut înlocuiri şi/ sau modificări (revizie);
  • Efectuarea probei de etanşeitate la presiune, conform prevederilor din Normele tehnice pentru proiectarea şi executarea sistemelor de alimentare cu gaze naturale, a intregii instalaţii (revizie);
  • Pregătirea documentelor necesare pentru activitatea de verificări şi revizii Fişa de evidenţă a I.U.;
  • Întocmirea documentelor necesare (fişa de evidenţă a lucrărilor periodice de verificare/revizie, situaţia de plată, contractul de prestari sevicii verificari/revizii);
  • Efectuarea reparatiilor necesare ale IU.