Senior Accountant in Baia Mare

Candidatul ideal

  • Studii universitare finalizate - specializare in domeniul economic
  • Experienta pe un rol similar de minim 3 ani
  • Cunostinte de contabilitate si fiscalitate, legislatie specifica domeniului de activitate
  • Limba Engleza – nivel conversational
  • Atitudine proactiva, pozitiva si energica
  • Spirit de observatie, capacitate de analiza a datelor pentru a detecta neconformitatile si inexactitatile si sintezare a informatiilor
  • Capacitate de organizare si prioritizare a sarcinilor proprii si de a lucra cu termene impuse
  • Abilitatati de rol dezvoltate si de comunicare / relationare cu toate nivelurile ierarhice ale companiei
  • Capacitatea de a lucra independent (sub supervizare) dar si in echipa

Descrierea jobului

​Contabilul Senior asigura evidenta contabila a stocurilor, a relatiilor cu tertii, a trezoreriei si evidenta veniturilor si cheltuielilor. Intocmeste situatii si rapoarte financiar-contabile si verifica corelarea acestora.

  • Contabilizeaza facturile emise pentru clientii interni
  • Inregistreaza incasarile si platile in lei conform extrasului de cont
  • Opereaza incasarile si platile in numerar conform registrului de casa
  • Inregistreaza facturi de prestatii furnizori interni
  • Inregistreaza intrari de marfa in baza documentelor primite de la magazie (facturi interne, facturi externe, DVI si NIR)
  • Intocmeste rapoarte specifice A/R si A/P
  • Intocmeste rapoarte specifice activitatilor de trezorerie