Specialist Import in Cluj Napoca

Candidatul ideal

Pregatire si experienta:
Studii in domeniu
Preferabil 2 ani experienta pe un post asemanator

Cunostinte necesare:
Tehnici de cercetare a pietei
Tehnici de negociere
Operare PC: MS Office, editare grafica (Corel, Adobe)
Limba engleza – nivel avansat (citit, scris, vorbit)

Abilitati necesare:
Atentie concentrata
Spirit organizatoric
Echilibru emotional
Abilitati de negociere in relatia cu clientii

Descrierea jobului

Specialist import
Locatie : Brasov
● Negociaza contracte si asigura relatia cu organele vamale, comisionarii vamali si cu firmele de transport;
● Solicita documentatia de specialitate in probleme de import-export;
● Asigura relatia directa in probleme de import-export cu furnizorii externi alocati;
● Asigura analiza indicatorilor activitatii de import;
● Corespondeaza cu furnizorii externi in probleme de import-export;
● Propune superiorului masuri de eficientizare a operatiunilor de import-export;
● Asigura desfasurarea activitatii de import-export in conformitate cu legislatia de specialitate;

Specialist marketing
Locatie: Brasov
● Colaboreaza cu persoana de decizie a firmei;
● Calitatea raportarilor catre superiorul ierarhic si incadrarea in termenele stabilite;
● Respectarea standardelor cu privire la imaginea firmei si a brandurilor comercializate;
● Realizeaza cercetari de piata, prelucreaza datele obtinute si le transmite superiorului;
● Propune superiorului ierarhic actiuni de promovare pentru produsele alocate si asigura realizarea acestora;
● Asigura relatiile publice si promovarea publicitara a produselor alocate;
● Identifica si propune modalitati de actualizare a paginii web.
● Organizeaza actiunile de promovare a brandurilor alocate;
● Raporteaza superiorului ierarhic rezultatele actiunilor de promovare;
● Informeaza despre noutatile referitoare la produsele furnizorilor alocati si promotiile curente.

Area Sales Manager
Locati:
- Transilvania ; Cluj , Tg Mures ,Covasna , Sfantul Gheorghe , Brasov , Alba
- Crisana + Banat ; Oradea , Arad
- Muntenia ; Ploiesti ,Targoviste
● Administrarea portofoliului existent de clienti si dezvoltarea de noi parteneriate;
● Promoveaza sistemul de valori al firmei, bazat pe incredere si flexibilitate, coerenta, onestitate si dezvoltare reciproca;
● Asistenta tehnica si comerciala, atat pentru distribuitori, cat si pentru clienti finali;
● Informarea si instruirea distribuitorilor cu ocazia informarilor periodice si a diferitelor campanii promotionale;
● Identificarea de solutii noi pentru promovarea in integralitate a tuturor brand-urilor industriale din portofoliul firmei Unior-Tepid;
● Asistarea clinetilor pentru introducerea comenzilor in sistem de lucru;
● Colaborarea cu brand managerii si departamentul logistic, pentru urmarirea produselor nedisponibile;
● Urmarirea statusului comenzilor, de la etapa de ofertare pana la cea de livrare.