Sr.Manager Network Operations-DirectOne in Bucuresti

Infiintata in 2007, Direct One este un furnizor de infrastructura de fibra optica si servicii de date pentru operatorii de telecomunicatii. Compania a dezvoltat propria retea nationala de telecomunicatii de mare capacitate, dotata cu cele mai noi tehnologii disponibile.

Compania joaca un rol activ in leasingul si inchirierea de fibra optica long-distance pe piata romaneasca.

Direct One este singurul operator neutru de infrastructura de telecomunicatii din Romania, gestionand cea mai mare retea de telecomunicatii non-carrier, cu aproximativ 60.000 km de fibra pe un traseu total de aproximativ 4.500 de kilometri, dintre care peste 4.100 km sunt detinuti de companie.

Suntem in cautarea unui coleg/colege pentru pozitia de Sr.Manager Net Ops

Departamentul / locatia : Network Operations

 Nivelul postului: conducere & coordonare

 Relatii: a. Se subordoneaza: Directorului Tehnic

 Are in subordine: Echipa tehnica de transmisiuni si Network Operation Center

b. Functionale (colaborare, pe orizontala): Colaboreaza cu toti angajatii firmei pentru a asigura circuitul informatiilor.

            c. Reprezentare (colaborare extern): Este reprezentantul firmei, in limita responsabilitatilor acordate, in relatiile cu furnizori de servicii si clientii pentru proiectele pe care le coordoneaza.

Descrierea postului

  1. Scopul general al postului

Asigura dezvoltarea, proiectarea, planificarea, intretinerea si monitorizarea infrastructurii de transport precum si a serviciilor Direct One si coordoneaza echipele din subordine astfel incat sa asigure functionarea permanenta si mentinerea la parametri de calitate a echipamentelor de transport si a serviciilor.

  1. Obiectivul postului

Coordoneaza echipa tehnica care proiecteaza, dezvolta si mentine functionarea retelei de transport cu accent deosebit pe eficienta, performanta si scalabilitate.

3. Descrierea sarcinilor:

  • Asigneaza sarcini, organizeaza activitati zilnice si este mentorul echipei;
  • Lucreaza impreuna cu echipa pentru planificarea si implementarea proiectelor;
  • Asigura echipei din subordine specificatii tehnice si resurse pentru livrarea in timp a proiectelor, prin colectarea de specificatii , si stabilirea de termene realiste, urmarind totodata respectarea termenelor limita.
  • Stabileste proceduri operationale pentru indeplinirea sarcinilor operationale si urmareste respectarea acestora;
  • Asigura o stransa colaborare cu departamentele de  vanzari , marketing si finance pentru definirea si realizarea planurilor de lucru ;
  • Asigura informarea echipei de management referitor la evolutia proiectelor;
  • Furnizeaza informatiile necesare pentru elaborarea bugetului de cheltuieli si urmareste respectarea acestuia;
  • Ajuta membrii echipei la rezolvarea problemelor tehnice;
  • Participa la procesul de evaluare si selectare a tehnologiilor si a furnizorilor;
  • Raspunde la erori de sistem / outage-uri ocazionale, inclusiv in afara programului si coordoneaza reactia in cadrul echipei pe care o coordoneaza;

Descrierea responsabilitatilor:

a. Privind relatiile interpersonale / comunicarea

  • Promoveaza respectul reciproc, colaborarea si transparenta in interiorul departamentului, in raporturile cu alte departamente, precum si in relatii1e cu persoanele din afara firmei
  • Raspunde de mentinerea, in cadrul echipei de proiect, a unui climat favorabil indeplinirii sarcinilor de lucru.
  • Raspunde de corectitudinea si promptitudinea cu care furnizeaza informatiile din domeniul sau de activitate

b. Fata de echipamentul din dotare

  • Raspunde de respectarea procedurilor interne legate de utilizarea aparaturii din dotare.
  • Raspunde de informarea imediata, in masura in care a luat la cunostinta, a persoanelor responsabile privind orice defectiune in functionare a echipamentului cu care isi desIasoara activitatea.

c. In raport cu obiectivele postului

  • Raspunde de respectarea si aplicarea politicii si procedurilor firmei, precum si a normelor de management astfel incat sa atraga, sa pastreze si sa motiveze personalul calificat.
  • Raspunde de utilizarea optima a resurselor materiale, financiare, patrimoniale si umane alocate pentru realizarea obectivelor stabilite.
  • Raspunde de conservarea patrimoniului firmei.
  • Raspunde de pastrarea confidentialitatii informatiilor la care are acces.

d. Privind securitatea si sanatatea in munca, PSI si protectia mediului:

  • Respecta normele de Securitatea si Sanatatea Muncii si PSI;
  • Respecta regulile de protectia mediului stabilite prin procedurile interne, in masura in care acestea ii sunt comunicate, sau legislatie.
  • Participa la instructaje si isi insuseste corect masurile de prim ajutor, in vederea actionarii cu competenta in caz de accident;
  • Utilizeaza corect masinile si aparatura din dotare;
  • Comunica, de indata ce ia la cunostinta despre existenta ei, angajatorului orice situatie care poate constitui un pericol pentru sanatatea si securitatea lucratorilor sau a mediului;
  • Prezinta angajatorului propuneri pentru diminuarea riscurilor la locul de munca; Aduce la cunostinta angajatorului accidentele suferite de propria persoana.

e. Privind regulamentele / procedurile de lucru:

  • Raspunde de respectarea procedurilor de lucru din activitatea sa.
  • Respecta procedurile de lucru generale specifice firmei (programul de lucru, punctualitatea in intocmirea si predarea rapoartelor etc.), procedurile de sistem (PS) si procedurile de lucru (PL).
  • Respecta Regulamentul Intern si ROF, in masura in care acestea ii sunt comunicate.

5. Conditiile de lucru

            a. Programul de lucru: 8 ore si suplimentar, remunerat sau compensat proportional cu zile libere, conform prevederilor legislative aplicabile in vigoare,  cand este nevoie. Programul de lucru este 08.30-17.30, cu 0 ora pauza de masa.

            b. Conditii materiale

  • ambientale: nu lucreaza in conditii ambientale deosebite;
  • deplasari: efectueaza deplasari doar daca sunt necesare
  • conditii suplimentare: telefon , PC,

6. Gradul de autonomie

a. Autoritate asupra altor posturi: Persoanele din echipa de proiect

Cerinte:

l. Nivelul de studii : Studii superioare intr-unul din domeniile tehnic,telecomunicatii,IT.

2.Calificari / specializari necesare:

  • Operare PC:  Office, Visio.
  • Cunoasterea de limbi straine: limba engleza, nivel avansat.

3.Competentele postului:

  • Cunostinte aprofundate in domeniul transmisiunilor pe fibra optica si DWDM.
  • Abilitatea de a gestiona mai multe proiecte  simultan, cu schimbarea frecventa a prioritatilor;
  • Responsabilitate, initiativa si dedicare;
  • Abilitati de comunicare verbala si scrisa;
  • Abilitatea de a lucra in echipa intr-un mediu dinamic;

 4.Experienta de Iucru necesara :

  • Cel putin 1 an experienta in activitatea de suport, implementare, intretinere si monitorizare retele de comunicatii integrate;
  • Cel putin 2 ani experienta in domeniul transmisiunilor;
  • Cel putin 1 an experienta in analiza specificatiilor de business, draftarea de solutii si elaborarea de specificatii.
  • experienta de conducere echipe.

IMPORTANT: Sunt de acord ca datele mele personale sa fie stocate in baza de date E-INFRA a candidatilor. Datele vor fi prelucrate in conditii de siguranta si exclusiv cu scopul de evaluare a aplicatiei.Toate datele vor fi prelucrate si stocate respectand prevederile Regulamentului (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date (GDPR) si ale Legii nr. 190/2018 privind masuri de punere in aplicare a Regulamentului (UE) 2016/679

Powered by JazzHR