Accounting Manager in Voluntari

Grupul Agricover activează de 20 de ani pe piața locală cu un model de afaceri care ne permite să fim furnizorul unic de soluții agricole complete și un partener în industria de prelucrare. Suntem un jucător european competitiv, stabil și integrat, cu o echipă de 1000 de oameni și o cifră de afaceri de 700 milioane euro, pe deplin dedicați agro-industriei, oferind fermierilor și industriei de prelucrare produse  și servicii complete menite să asigure o agricultură modernă și profitabilă.

Agricover Credit IFN SA este cea mai importantă instituție financiară din România specializată pe finanțarea necesarului de capital de lucru al producătorilor agricoli.

Împreună cu noi îți poți scrie povestea mai departe, alături de experți recunoscuți, într-un mediu dinamic și competitiv, sprijinind dezvoltarea agriculturii românești.

Poziția de Accounting Manager ți se potrivește dacă ai:

  • Interes confirmat pentru domeniul financiar-contabil;
  • + 3/5 ani experiență pe o poziție similară;
  • Studii superioare financiare;
  • Cunoaștere foarte bună a MS Office, Charisma;
  • Competențe dezvoltate de management echipă/activitate;
  • Flexibilitate, claritate, concizie, organizare;
  • Atenție la detalii și atitudine foarte prietenoasă față de cifre și date;
  • Integritate și o înclinație confirmată pentru norme și proceduri.

Responsabilitățile tale sunt:

  • Planifică, organizează, coordonează și monitorizează activitatea departamentului contabilitate.
  • Coordonează, supervizează și susține dezvoltarea echipei contabile.
  • Urmărește respectarea principiilor contabile și ale evaluarii patrimoniului.
  • Participă la întocmirea lucrărilor de închidere a exercițiului financiar-contabil, la operațiunile de inventariere patrimoniu.
  • Verifică declarațiile privind obligațiile de plată la bugetul de stat, a deconturilor de TVA.
  • Verifică notele contabile, face analiza conturi și închidere lunară balanțe de verificare.
  • Realizează reconcilieri operațional/contabilitate.
  • Calculează provizioanele de risc de credit conform normelor interne și BNR.
  • Este responsabil pentru închiderile de lună.
  • Este reponsabil pentru raportarile BNR și cele statutare.
  • Întocmește/verifică declarații, notificări, raportări BNR.
  • Coordonează și participă la lucrările de audit statutar.
  • Definește, implementează și actualizează fluxurile și procedurile contabile.
  • Implementează și asigură la nivelul departamentului conformitate cu regulile de control intern.
  • Participă la redactarea și actualizarea dosarulului prețurilor de transfer.
  • Asistă și reprezintă departamentul în relațiile cu terții.

Întreaga echipă de finanțare te încurajează permanent să te implici în:

  • Participarea la activitățile de parametrare și dezvoltări informatice legate de aplicația de gestiune;
  • Promovarea respectului reciproc, colaborarea şi transparenţa în interiorul departamentului, în raporturile cu alte departamente, precum şi în relaţiile cu clienții;
  • Menţinerea şi transmiterea unui standard de profesionalism în realizarea activităţilor departamentului, prin punerea în aplicare a proceselor și procedurilor de lucru agreate.

Raportează către: Director Financiar Agricover Credit IFN