Business Controller in Cluj Napoca

Candidatul ideal

Cerinte:
Studii absolvite in domeniul Economic
Cunostinte specifice: legislatie financiara, fiscala, comerciala, cunoasterea generala a mediului de afaceri romanesc, cunostinte de contabilitate primara
Experienta relevanta in domeniul financiar si controlling
Excelente abilitati de comunicare
Spirit organizatoric, gandire strategica.

Descrierea jobului

Responsabilitati:
Dezvolta proceduri interne specifice activitatii financiare si de controlling si se asigura de aplicarea lor
Defineste si monitorizeaza indicatorii de performanta la nivel de business in vederea cresterii eficientei activitatii
Intocmeste si urmareste realizarea bugetul anual al companiei
Realizeaza periodic P&L societatii
Analizeaza deviatiile de buget si intocmenste notele de argumentare pentru managementul companiei
Intocmeste cash flow-ul companiei, depune instrumentele de plata, ajunse la scadenta, la banca si urmareste incasarea
Asigura credit controlul. Mentine o buna relatie cu banca si institutiile financiare, inclusiv cu autoritatile de control
Se asigura de plata la termen a facturilor de servicii, utilitati, material consumabile si bunuri primite de la furnizori;
Verifica corectitudinea intocmirii facturilor-urilor
Identifica oportunitatile de imbunatatire si propune de masuri corective
Ofera suport conducerii societatii prin realizarea de rapoarte specific si control pe gestiunea stocurilor