Inginer vânzări Junior (Cluj/București) in Turda

Candidatul ideal

Cunoștințe și abilități necesare:

  • Studii superioare (cele tehnice reprezintă avantaj);
  • Experiență de minimum 1 an în vânzări consultative/b2b;
  • Abilități de comunicare și negociere;
  • Abilități de muncă în echipă;
  • Foarte bune abilități de organizare și planificare;
  • Capacitate de a acumula, interpreta și transmite date tehnice;
  • Cunoștințe de limba engleză;
  • Cunoștințe de operare PC (pachetul Microsoft Office);
  • Permis de conducere categoria B;
  • Disponibilitate pentru deplasări pe aria de responsabilitate (cca 80% din timp);
  • Cunoașterea pieței de vânzare de soluții în domeniul construcțiilor.

Descrierea jobului

Responsabilitățile jobului:

  • Prezentarea și promovarea produselor comercializate în conformitate cu standardele și politica comercială a companiei;
  • Identificarea de noi clienți în vederea lărgirii portofoliului;
  • Menţinerea şi dezvoltarea relaţiei cu clienţii actuali prin vizite de lucru la sediul acestora;
  • Prospectarea pieței de profil din zona alocată, atât din perspectiva potențialilor clienți cât și din perspectiva concurenței;
  • Prezentarea și realizeazarea ofertelor în concordanță cu nevoile clienților;
  • Încheierea contractelor respectând politica de vânzare a firmei;
  • Realizarea obiectivelor lunare, trimestriale și anuale de vânzări;
  • Completarea raportului de activitate;
  • Participarea la realizarea strategiei de creştere a vânzărilor;
  • Urmărirea bunei derulări a contractelor până la încasare;
  • Planificarea programului de vizite la clienți;
  • Propunerea de oportunități de dezvoltare a zonei de activități.

  • Ce oferim?
    Un salariu fix la care se adaugă bonusul în funcție de rezultate: ești plătit pe măsura performanțelor tale. Beneficiezi de training tehnic intern, cât și la producător, pentru a înțelege pe deplin soluțiile cu care te prezinți la clienți. De asemenea, oferim laptop și telefon alături de o mașină cu care să te deplasezi la clienți.