Laborant / Responsabil controlul calitatii in Constanţa

Candidatul ideal

  • Experienta minim 1 an intr-o pozitie cu responsabilitati similare;
  • Studii superioare de specialitate (Chimie, Chimie alimentara );
  • Cunostinte de baza - tehnici de laborator (preparare solutii, gravimetrie, titrimetrie, volumetrie);
  • Cunoștințe generale despre fiecare tip de echipament de măsura si control specific activității de laborator;
  • Capacitate de analiza, sinteza, interpretare date;
  • Bune abilitati de organizare a muncii;
  • Spirit de initiativa si abilitati de invatare;
  • Cunostinte de operare calculator;
  • Orientare spre rezultate;
  • Cunostinte de limba engleza(scris si vorbit- nivel avansat);
  • Persoana responsabila.

Descrierea jobului

  • Efectuarea analizelor fizico-chimice de laborator ale vinurilor; emiterea buletinelor de analiza;
  • Efectuarea controlului calitativ pe intreg fluxul de productie, de la materii prime si materiale pana la produs finit, livrare si urmarire a satisfactiei clientilor;
  • Responsabilitati

  • Prelevează probe pentru materii prime, produse finite, din punctele de control ale procesului tehnologic de fabricare a vinurilor, conform fazelor de execuție in scopul executării de analize;
  • Executa analize fizico-chimice pentru toate fazele proceselor tehnologice;
  • Executa operațiuni auxiliare de spălare a sticlăriei si aparaturii, păstrarea in siguranța a reactivilor si a celorlalte materiale auxiliare din laborator si participa la menținerea curateniei laboratorului in scopul bunei funcționari a acestuia;
  • Participa la efectuarea stocului de vinificație si produsului (vinuri) odată cu primirea deciziilor pentru aceasta activitate;
  • Inspecteaza materialele ce intra in procesul de productie si marcajele acestora, in conformitate cu tehnologia de fabricatie si standardele interne de calitate;
  • Inspecteaza produsele pe tot parcursul procesului de fabricatie si completeaza intreaga gama de fise de masuratori;
  • Colecteaza si arhiveaza toate fisele de masuratori de pe tot parcursul executiei produselor;
  • Urmareste respectarea tehnologiei de fabricatie si a standardelor interne de calitate;
  • Verifica si calibreaza intreaga gama de echipamente de inspectie, masurare si incercare din cadrul compartimentului si din sectia de productie;
  • Certifica cantitativ si calitativ – prin etichete specifice – toate produsele fabricate in sectia de productie si introduce datele aferente fiecarei operatii in program;
  • Ce oferim:

  • Mediu de lucru prietenos , familiar;
  • Salariu motivant;
  • Oportunitati de dezvoltare profesionala
  • Posibilitatea de a lucra cu ultimele tehnologii din domeniu;