Mecanic auto in Iaşi

Descrierea postului

E bine sa stii ca la noua ta slujba i te vei subordona sefului de service si vei avea relatii de colaborare cu alti salariati din cadrul departamentului auto, dar si cu diversi angajati ai departamentului financiar-contabil.
Dincolo de asta, vei avea urmatoarele atributii si responsabilitati:

Faci inspectia autovehiculului, stabilesti diagnosticul si identifici piesele auto care trebuie inlocuite;
Faci lucrarile de reparatii auto pe care ti le-a repartizat responsabilul de atelier, stabilite conform comenzilor deschise;

Ce inseamna, mai concret, punctul de mai sus?
Inseamna ca o sa repari si o sa inlocuiesti diferite piese, ansambluri si subansambluri, precum si accesoriile acestora (ex.: motoare, alternatoare, cutii de viteza, ambreiaje, sisteme de franare, sisteme mecanice, hidraulice si pneumatice etc.);
Iei hotarari cu privire la procedurile de reparatii;
Raspunzi de efectuarea corecta si la timp a acestor reparatii;
Stabilesti care e necesarul de piese de schimb si te asiguri ca dai mai departe comenzile necesare;
Anunti seful de service in cazul in care constati si alte probleme decat cele care au fost consemnate in prima faza;
Ii prezinti clientului piesele deteriorate;
Intocmesti diverse documente necesare pentru buna desfasurare a lucrurilor;
Verifici si semnezi comanda si devizul la finalizarea lucrarilor (impreuna cu seful de service);
Raspunzi direct de calitatea lucrarilor pe care le-ai executat;
Ai obligatia de a executa oricare alte sarcini pe care ti le da seful tau direct;
Trebuie sa te angajezi ca vei pastra ordinea si curatenia in incinta atelierului auto/service-ului;
Te asiguri ca respecti intocmai documentele SMC (sistem de management al calitatii);
Participi la instructaje SSM (securitate si sanatate in munca) si PSI (prevenirea si stingerea incendiilor);

Cerinte

SERIOZITATE
Responsabilitate in activitate;
Etica profesionala;
Abilitati de relationare destul de bune (va trebui sa interactionezi cu diversi clienti, unii intr-o stare de spirit mai buna, altii intr-o stare de spirit mai putin buna);
Disponibilitate de deplasare;
Disponibilitate pentru program prelungit (in unele cazuri sau cu titlu de exceptie probabil ca va fi nevoie sa muncesti suplimentar);
Vedere perfecta;
Dexteritate foarte buna (va trebui sa folosesti diverse unelte care necesita o manuire impecabila, precum chei fixe de piulite, surubelnite, solutii de gresare, joje, unelte de calibrare, detectoare de testare circuite si diverse alte instrumente de diagnosticare);
Imaginatie tehnica;
Vedere in spatiu foarte buna;
Rabdare;
Precizie;
Abilitatea de autoorganizare a muncii;