Product Manager echipamente laborator clinic in Bucuresti

Candidatul ideal

Nivel de studii: Superioare în domeniile: Medicină, Fizică, Inginerie Medicală, Biologie, Biochimie, Bioinginerie Medicală, Chimie clinică

Certificări: permis conducere categoria B

Cunoștințe:
➢ Cursuri de: comunicare, tehnici de vânzare, negociere
➢ Operare PC – nivel avansat (pachet Office)
➢ Limbi străine – minim limba engleză, nivel avansat

Experiența:
➢ Experiență într-un laborator clinic de minim 3 ani
➢ Experiență pe un post similar: minim 2 ani

Aptitudini:
➢ Disponibilitate pentru deplasări în țară și ocazional în afara țării
➢ Capacitate de a derula proiecte pe cont propriu și în echipă
➢ Capacitate de organizare și prioritizare a sarcinilor
➢ Capacitatea de a lucra eficient în condiții de stres
➢ Spirit analitic riguros, atenție la detalii
➢ Abilități de comunicare și lucru în echipă
➢ Responsabilitate și seriozitate

Descrierea jobului

➢ Asigurarea prezentării, promovării şi vânzării produselor de laborator clinic din portofoliul alocat la clienții companiei în conformitate cu standardele şi politicile comerciale ale companiei;
➢ Oferirea de suport tehnic și științific echipei de vânzări;
➢ Cunoașterea în profunzime a pieței de medicină de laborator pe care acționează și a concurenței;
➢ Identificarea de noi oportunități de piață bazate pe: piață, client și analiza datelor competitive;
➢ Menținerea legăturii directe cu clienții companiei, optimizarea relațiilor cu aceștia, recâștigarea foștilor clienți;
➢ Menținerea relației cu furnizorii de care răspunde;
➢ Realizarea activității de marketing pentru produsele din portofoliul alocat: cercetarea și segmentarea pieței;
➢ Monitorizarea vânzărilor lunare;
➢ Planificarea și organizarea propriei activități pe baza unui bun management al timpului;
➢ Întocmirea de rapoarte specifice în conformitate cu procedurile interne ale companiei;
➢ Gestionarea activității de licitații pentru produsele din portofoliul alocat.