Inginer constructor in Galaţi

Candidatul ideal

Profilul candidatului:

Studii : superioare universitare, profil inginer constructor
Experienta : de minim 8-10 ani in domeniu
Certificari : certificare MLPAT (este un plus)
Limbi straine : engleza
PC skills : MS Office (Excel, Word, Power Point); AUTOCAD; ROBOT sau alt soft de calcul, TEKLA

Competente/abilitati:

  • Abilitati de comunicare si relationare (cooperarea intre diferite echipe de lucru va fi necesara)
  • Onestitate
  • Disponibilitate efort
  • Realizarea de concepte functionale bazate pe ultimele tehnologii
  • Putere de concentrare
  • Meticulos
  • Fermitate
  • Capacitate de adaptare
  • Abilitati de coaching

  • Alte cerinte : studii postuniversitare (reprezinta un plus)

    Descrierea jobului

    Responsabilitatile postului:

  • Propune solutii pentru proiecte, coordoneaza si realizeaza lucrari de proiectare, ghideaza activitatea echipelor din care face parte si efectueaza transferul de cunostinte catre membrii echipei;
  • Aplica si respecta prevederile si cerintele: Legii 319/2006 privind sanatatea si securitatea in munca; a standardelor de siguranta si sanatate ale Liberty Steel Galati.
  • Raspunde pentru respectarea normelor de proiectare, normativelor si standardelor de operare in proiectele pe care le coordoneaza
  • Studiază, înțelege si definește scopul proiectului pentru asigurarea celei mai bune soluții a proiectului atribuit
  • Participa la colectarea si prelucrarea datelor referitoare la execuția proiectelor in lucru
  • Stabileste solutiile tehnice principale bazate pe datele de intrare din cerintele proiectului de engineering
  • Ajuta la coordonarea si elaborarea desenelor de concept/desenelor de ansamblu/ desenelor de executie
  • Realizeaza si elaboreaza desene de concept/desene de ansamblu/ desene de executie
  • Realizeaza si elaboreaza audituri, participa la realizarea diferitelor studii de oportunitate, de fezabilitate si pre-fezabilitate si la studiile de solutii
  • Controleaza, verifica si semneaza documentatia de proiect final, atunci cand este cazul
  • Elaboreaza specificatii tehnice si fise tehnice pentru includerea in cererile de oferta
  • Elaboreaza anexele tehnice pentru a fi incluse în ofertele/contractele transmise Clientului
  • Face analizele tehnice comparative ale ofertelor diversilor furnizori
  • Monitorizeaza si supervizeaza desfasurarea proiectelor atribuite si rezultatele obtinute
  • Elaboreaza si verifica calculatii de dimensionare
  • Coordoneaza asistenta tehnica/supervizarea în atelierul fabricantului/ pe santier
  • Monitorizeaza si raspunde de calitatea proiectarii pentru a asigura functionalitatea solutiilor
  • Isi actualizeaza permanent cunostintele, tinandu-se la curent cu noile dezvoltari în domeniul specific de activitate
  • Îndeplineste diverse sarcini care tin de misiunea postului si / sau sunt necesare / solicitate de managerul de pe nivel superior pentru nevoile departamentului / societatii
  • Asigura transferul de cunostinte catre membrii cu mai putina experienta ai echipei
  • Ofera acestora suport si indrumare
  • Comunica permanent cu celelalte echipe implicate in proiectele pe care le coordoneaza sau la care este repartizat