PROIECTANT INSTALAȚII UTILIZARE in Timisoara

Candidatul ideal

- Studii superioare (licentiat), specializare/profil petrol-gaze/instalații pentru construcții;
- Autorizare ANRE PGIU/PGD;
- Experienţă practică necesară: minim 1 an vechime cu grad PGIU/PGD sau minim 1 an în activitatea de proiectare sub coordonarea directă a unui Instalator autorizat PGIU, în firmă autorizată ANRE;
- Cunoştinţe obligatorii de legislaţie: legislația specifică domeniului gazelor naturale și construcțiilor, normelor tehnice, proceduri/instrucțiuni interne;
- Cunoştinţe IT: bune deprinderi de utilizare MS Office, AutoCad, programe de întocmire a devizelor;
- Abilităţi de negociere
- Capacitate de organizare
- Abilităţi deosebite de comunicare
- Capacitate de analiză şi sinteză
- Permis de conducere categoria B
- Operativitate în rezolvarea atribuţiilor şi responsabilităţilor
- Atitudine cooperanta și abordarea problemelor cu profesionalism în relațiile cu colegii, șefii ierarhici superiori, clienți și furnizori
- Disponibilitate de adaptare faţă de extinderea domeniului său de activitate
- Disponibilitate de adaptare a programului de lucru la cerinţele postului.

*Vă rugăm să atașați la CV fotografia dumneavoastră.

Descrierea jobului

  • Întocmeşte proiecte pentru instalaţii aferente instalării aparatelor de încălzit alimentate cu combustibil solid, lichid sau gazos, cazane de apă caldă cu putere P≤400 kW şi cazane de abur de joasă presiune cu debit Q≤0,6 t/h şi a arzătoarelor cu combustibil gazos şi/sau lichid;
  • Întocmeşte proiecte tehnice pentru sistemele de alimentare cu gaze naturale, în conformitate cu legislatia şi normativele în vigoare;
  • Întocmeşte proiecte pentru instalaţii de utilizare noi sau modificări la cele existente;
  • Reconstituie documentația pentru instalații existente care nu mai au documentația inițială;
  • Întocmeşte proiecte tehnice pentru conducte şi branşamente de distribuţie gaze naturale;
  • Ţine evidenţa valorică a fiecărui proiect şi o transmite spre facturare conform procedurii;
  • Transmite lunar volumul de activităţi desfăşurate cu privire la numărul de proiecte executate şi valoarea facturată inclusiv valoarea avizelor sau certificatelor de urbanism către superiorul direct;
  • Realizează coordonarea proiectelor cu celelalte specialităţi, asigurând soluționarea eventualelor neconcordanţe;
  • Întocmeşte listele cu cantităţile de lucrări şi documentaţia de ofertare pentru execuţie;
  • Colaborează cu responsabili din activitățile adiacente în scopul preluării corecte a informaţiilor premergătoare întocmirii documentaţiei;
  • Predă proiectul spre evaluare tehnică şi pregăteşte prezentarea acestuia, pentru avizare, în comisia tehnico-economică;
  • Inventariază şi arhivează un exemplar din fiecare proiect;
  • Arhivează în sistem electronic planul RLV şi schema izotermică pentru instalaţii de utilizare şi schiţa conductei sau branşamentului;
  • Asigură asistenţa de şantier pentru realizarea lucrărilor de execuţie, în conformitate cu documentaţia;
  • Depune proiectul pentru verificare la Verificatorul de proiecte indicat;
  • Identifică şi stabileşte soluţii tehnice de alimentare pentru dispoziţii de şantier, întocmeşte note de cantităţi suplimentare/note de renunţări;
  • Oferă servicii de consultanţă în domeniul alimentării şi utilizării gazelor naturale;
  • Suport pentru management în scopul de a îmbunătăţi eficienţa prin creșeterea calității și a timpilor de execuție;
  • Armonizarea procedurilor de lucru în cadrul unității organizaționale şi la nivel de companie;
  • Organizează și asigură arhivarea fizică sau electronică a documentelor din aria de responsabilitate.