Consilier Juridic in Bucuresti

Candidatul ideal

  • Studii superioare in domeniul juridic;
  • Experienta minima de 3 ani;
  • Cunostinte solide în domeniul dreptului civil, muncii, comercial/societar;
  • Experienta in ceea ce priveste activitatea Asociatiilor si fundatiilor;
  • Experienta in ceea ce priveste legislatia privind protectia datelor cu caracter personal, respectiv implementarea fluxurilor de lucru, audit GDPR, gestionarea plangerilor emise atat de persoanele fizice/juridice, cat si de Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal;
  • Experienta in ceea ce priveste efectuarea diligentelor necesare pentru achizitionarea/vanzarea de bunuri imobiliare;
  • Cunostinte avansate operare PC, MS Office, internet,
  • Foarte bune abilitati de comunicare si capacitate de a lucra in echipa;
  • Abilitati de operare MS Office (in special Excel) – nivel mediu;
  • Integritate, responsabilitate si abilitati foarte bune de organizare si planificare;
  • Capacitate de analiza si sinteza;
  • Flexibilitate si rigurozitate in respectarea termenelor limita;
  • Perseverența, proactivitate și orientare spre rezultate.

Descrierea jobului

  • Elaboarea, avizarea si contrasemnarea documentelor cu caracter juridic ale societatilor, precum si cele care pot implica raspunderea societatilor;
  • Reprezentarea intereselor societatilor in fata diverselor institutii publice si/sau private, precum si a altor persoane fizice si juridice: notari publici, Registrul Comertului, Primarii, Oficiul de cadastru si publicitate imobiliara, etc.
  • Urmarirea si asigurarea conformarii societatilor fata de exigentele de drept societar, fiscal, penal, de dreptul concurentei;
  • Analiza contractuala pentru proiectele in stadiu de oferta, cu identificarea riscurilor de natura juridica si contractuala, propunand solutii pentru diminuarea lor;
  • Redactarea, negocierea, validarea si urmarirea contractelor, cu sprijinul echipelor manageriale;
  • Acordarea de consiliere la nivel de grup in implementarea proiectelor, inclusiv in ceea ce priveste identificarea si gestionarea dosarelor cu potential litigios;
  • Analizarea litigiilor/disputelor, gestionarea dosarelor litigioase;
  • Emiterea de opinii pentru spetele de dreptul muncii.