DIRECTOR ECONOMIC in Cluj Napoca

Candidatul ideal

Cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar-contabil.
Experienta de minim 5 ani in gestionarea si realizarea evidentelor contabile.
Atestat CECCAR de expert contabil.
Cunoasterea limbii engleze la un nivel avansat.
Cunostinte temeinice in ceea ce priveste sistemul organizatoric si financiar-contabil.
Aptitudini de folosire a aplicatiilor software de contabilitate (Microsoft Navision constituie avantaj).
Capacitate de organizare si conducere a activitatii serviciului.
Capacitate de a prelucra informatiile, de a le interpreta si de a le valorifica prin luarea de decizii sau prin furnizarea de date prelucrate altor factori decizionali.
Corectitudine, tenacitate, seriozitate, atitudine principiala in relatiile cu oamenii.
Obiectivitate in aprecierea si analiza situatiilor economice, financiare si sociale, receptivitate.
Excelente capacitati comunicationale si relationale.
Capacitate de lucru în echipă şi individual.
Atentie la detalii si acuratete in lucru.
Gandire logica si sistematica.
Abilitati de organizare si conducere.

Descrierea jobului

Asigura organizarea si gestionarea in mod eficient a integritatii intregului patrimoniu al societatii, in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare si normele sau reglementarile interne ale societatatii.
Organizeaza, conduce, controleaza si raspunde de desfasurarea in mod eficient a activitatii financiar-contabile a societatii.
Asigura si raspunde de indeplinirea la termen a obligatiilor societatii fata de bugetul statului si terti in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare.
Organizeaza si coordoneaza controlul financiar preventiv, stabilind operatiunile si documentele ce se supun controlului financiar preventiv.
Realizeaza periodic analize la nivelul Departamentului Financiar-Contabilitate si propune strategii, metode si instrumente de interventie pentru optimizarea performantei.
Asigura si raspunde de elaborarea balantei de verificare la termenele stabilite de legislatia in vigoare.
Realizeaza analize financiare pe care le solicită managementul.
Raspunde de consemnarea corecta si la timp a tuturor operatiilor care afecteaza patrimoniul societatii si de inregistrarea cronologica si sistematica in evidenta contabila a documentelor justificative.
Raspunde de stabilirea corecta a documentelor care se intocmesc si de circuitul lor in cadrul societatii.
Intocmeste corect si la termenele legale declaratiile fiscale.
Intocmeste situatia fluxurilor de numerar si registrul de casa.
Indosariaza si arhiveaza documentele cu care lucreaza.
Raspunde de efectuarea inventarierii generale a patrimoniului, organizeaza si participa la intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar-contabil, la operatiunile de inventariere a patrimoniului, urmarind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii.
Raspunde de evidenta formularelor cu regim special.
Supravegheaza reconcilierea si inchiderea conturilor.
Raspunde de indeplinirea oricaror altor sarcini prevazute de Legea contabilitatii, de regulamentul de aplicare a acesteia, precum si de celelalte reglementari legale in vigoare, pe linie economica si financiar-contabila;
Efectuează operatiuni de plati prin banca, inclusiv utilizand sisteme electronice de plati.
Propune si elaboreaza proceduri si instructiuni interne de lucru.
Urmareste permanent legislatia din domeniul financiar-contabil si asigura respectarea acesteia.
Asigura asistenta si consultanta in problemele profesionale legate de activitatile financiar-contabile.
Pregateste suportul pentru auditorii interni si externi.