Inginer automatist in Bucuresti

Candidatul ideal:

Absolvent facultate: Universitatea Politehnica (Facultatea de Automatica / Facultatea Electronica/Electrotehnica/ Energetica industriala/informatica/Informatica industriala)
Experienta profesionala minim 5 ani in automatizari industriale sau servicii conexe, proiectare si mentenanta pentru fabrici (in special ciment, minerale)
Buna cunoastere a proceselor specifice si a echipamentelor electrice specializate (actuatoare, instrumentatie, convertizoare, celule medie tensiune, etc..)
Cursurile tehnice de specialitate, constituie un avantaj
Softtware automate programabile SIEMENS Step 7, PCS7
Constituie avantaj: cunoasterea dе sisteme dе automatizare diverse (Rockwell/Allen Bradley, ABB, Schneider, SIEMENS CEMAT, GE FANUC)
Limbi straine: engleza nivel avansat, inclusiv limbaj tehnic; limba franceza/germana constituie avantaj
Capacitate dе analiza si sinteza, capacitate dе lucru cu instrumente specifice proiectarii asistate, vedere in spatiu si simt tehnic
Claritate in comunicare, meticulozitate, onestitate, constiinciozitate

Disponibilitate la deplasari in tara si in strainatate. Permis dе conducere

Descrierea jobului:

Postul estе in Bucurеsti si se raporteaza Dirеctorului dе Divizie.

Pаrticipa impreunа cu еchipa, lа proiеctаrеa instаlatiilor dе automаtizаri in industrie. Principalа activitatе este de elaborare pachete software (programare) pe sisteme de automatizari, in special automate programabile SIEMENS.

Responsabilitati:Ingineria hardware:

Configurarea arhitecturii de sistem pentru retele de automatizare
Alegerea componentelor de automatizare (calculatoare, licente, PLC-uri, module intrari/iesiri)
Configurarea retelei de comunicatii industriale (ETHERNET, PROFIBUS)

Ingineria software :
Elaborarea de pachete software (programare, configurare) pentru sisteme de automatizari industriale.

Activitatea de asistenta tehnica si punere in functiune presupune:
Participarea la actiunile de asistenta tehnica pe parcursul desfasurarii lucrarilor electrice in santier
Participarea la activitatile de teste si punere in functiune in santier

Activitatea de elaborare documentatie tehnica presupune:
Elaborarea de manuale de operare (in conformitate cu programul software dezvoltat)
Elaborarea analizei functionale (inclusiv Interlocking diagram)
Elaborare documentatie conexare (liste de intrari/iesiri digitale/analogice, liste de semnale si alarme)
Elaborarea documentatiei tehnice aferente proiectului (desene de arhitectura sistem, liste de materiale)
Elaborarea de oferte tehnice si caiete de sarcini pt furnizori.

Beneficii

Se ofera un salariu atractiv, mediu de lucru profesionist, bonuri de masa, expunere internationala, posibilitati de dezvoltare a carierei, servicii medicale la Regina Maria.