INGINER CHIMIST in Bucuresti

Candidatul ideal

Conditiile de participare sunt urmatoarele:
Absolvent de studii superioare in domeniul chimiei sau ingineriei chimice;
Cunostinte: chimie analitica, chimie anorganica, electrochimie, chimie generala;
Experienta in efectuarea determinarilor chimice in regim acreditat ISO 17025 – constituie avantaj;
Absolvire curs Auditor Intern pentru Laboratoare de Incercari si Etalonari conform ISO 17025 – constituie avantaj;
Are cunostinte de limba engleza – minim nivel mediu;
Are cunostinte foarte bune de operare MS Office (Word, Excel, PowerPoint);
Are gandire analitica, atentie distributiva;
Este proactiv, auto-motivant si orientat catre solutii;
Este flexibil, rezistent la stres, are abilitati de comunicare, abordare confidentiala si eficient in situatii de criza.

Descrierea jobului

Responsabilitati principale
Efectueaza determinarile chimice conform metodelor de analiza;
Prepara reactivi, solutii etalon si probe;
Efectueaza analize pentru determinarea compozitiei metalelor pretioase/electrolitilor utilizati in realizarea produselor finale;
Raspunde de intocmirea rapoartelor de incercare;
Se ocupa de eliminarea reactivilor, solutiilor etalon si substantelor de referinta neconforme;
Inregistreaza rezultatele activitatilor efectuate in formularele specifice;
Participa la elaborarea procedurilor operationale/diverselor documente necesare in acreditarea RENAR;
Semnalarea necesitatii achizitionarii de reactivi, solutii titrate, substante de referinta, accesorii de laborator, sticlarie si alte materiale necesare desfasurarii unei activitati continue in laboratorul de analize metale pretioase.
BIBLIOGRAFIE:
N. Dumitru - Tratat de Chimie Anorganica
C.D. Nenitescu – Chimie Generala
H.I.Nascu si L.Jantschi - Chimie Analitica si Instrumentala
HG nr. 231/1991, privind infiintarea regiilor autonome "Monetaria Statului" si "Imprimeria Bancii Nationale a Romaniei", publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 87/1991;Va comunicam ca postul va fi ocupat de candidatul care corespunde cerintelor postului si va fi angajat cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata.
Trimiterea CV-ului reprezinta acordul dvs. cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal in scopul implicarii in procesul de recrutare si angajare. In cazul in care nu sunteti selectat, CV-ul dvs. va ramane in baza noastra de date pentru a va putea contacta in eventualitatea unei alte oportunitati de colaborare.
Pentru informatii suplimentare ne puteti contacta la numarul de telefon: 021.335.98.10, int.176, 172,174.