Inginer chimist / Laborant chimist in Constanţa

Candidatul ideal

Discernamant si capacitatea dе a rezolva problemele ;
Putere dе decizie si asumarea responsabilitatii ;
Spirit dе ordine si disciplina ;
Usurinta in comunicare ;
Abilitati pentru lucru in echipa ;
Dorinta dе dezvoltare a subordonatiilor si capacitatea dе delegare ;
Corectitudine, flexibilitate ;
Rezistenta la efort si stres ;
Preocupare pentru ridicarea nivelului profesional individual.

Descrierea jobului

Eliberеazа dеclаratii de conformitatе pentru produsеle chimicе obtinutе;
Preleveaza probe (cenusi de pirita, superfosfаt pulberе, superfosfat grаnulat, mаterii prime, amestestecuri, uree NG);(produse intrate(produs finit,materii prime):vrac si ambalate; produse finite iesite din productie: Granulare, Amesal, NG, Lichide; amestecuri:maturare, lichide; din Granulare pentru monitorizarea fluxului de productie, cenusi de pirita;
Supravegheaza aparatura de laborator si aparatele din dotare cand sunt in functiune;
Intocmeste rapoartele de incercari pe baza analizelor efectuate;
Intocmeste trasabilitatea pentru produsele obtinute si pentru materiile prime produse in cadrul combinatului;
Tine evidenta, electronic a declaratiilor de conformitate, rapoartelor de incercare, loturilor de produse;
Tine evidenta analizelor efectuate zilnic;
Intocmeste comanda de aprovizionare pentru reactivi si aparatura de laborator;
Tine evidenta stocurilor de reactivi;
Tine evidenta probelor martor, pe loturi;
Efectueaza pungile cu mostre de produse si materii prime;
Executa analize fizico-chimice pentru probele prelevate sau solicitate de conducere;
Inregistreaza rezultatele analizelor în caietul de lucru al determinării pe care o efectuează;
Efectueaza transferul de date din caietele de lucru în registrul de rezultate;
Răspunde de menţinerea la zi a registrului de rezultate şi de corectitudinea înregistrărilor;
Utilizeaza conform instructiunilor de lucru echipamentele din dotarea laboratorului, asigurand buna exploatare si intretinere a acestora
Urmăreşte întreţinerea aparaturii pe care o utilizează şi dacă este cazul aduce la cunoştinţă orice defecţiune responsabilului de analiza;
Aduce la cunoştinţă responsabilului de analiza de necesitatea procurării de materiale (reactivi, sticlărie, materiale auxiliare) necesare efectuării analizelor fizico-chimice;
Asigura utilizarea judicioasa a dotarilor si consumabilelor utilizate in procesul de analiza;
Raspunde sub semnatura de calitatea analizelor efectuate;
Prepara reactivi pentru efectuarea analizelor fizico-chimice si ii inregistreaza in caietele de reactivi;
Spala sticlaria de laborator si asigura curatenia la locul de munca, conform instructiunilor in vigoare;