INGINER PROGRAMARE CNC SI REGLOR CNC in Ploieşti

Candidatul ideal

INGINER PROGRAMARE CNC
Cunostinte tehnice temeinice si experienta in domeniul programarii / operarii masinilor unelte CNC, sistem operare FANUC, OKUMA.

REGLOR CNC
Conostinte tehnice temeinice de operare/reglare CNC.
Experienta in reglare CNC FANUC, OKUMA.
Vechime minim 3 ani.

Descrierea jobului

Intocmeste programele CNC pentru masinile unelte 4-5 axe, cu comanda numerica in conformitate cu cerintele din documentatia aferenta reperelor masinate.
Stabileste regimuri de aschiere, alege sculele, alege utilajul pentru realizarea pieselor, respectand toate conditiile cerute si prevazute de documentatia tehnica.
Participa la instalarea programului pe masina, optimizeaza programul instalat pe masina, participa activ la realizarea primei piese, verifica conformitatea pieselor executate.
Instruieste operatorii in legatura cu utilizarea programului, transmitand toate datele si informatiile necesare, privind modul de fixare, originea piesei, sculele necesare.
Urmarirea, validarea si optimizarea programelor CNC.
Planificarea si controlul proiectelor gestionate.

REGLOR CNC
Introducerea şi verificarea parametrilor de prelucrare, alegerea sculelor.
Reglarea maşinilor conform programului de masinare aferent.
Raspunde de realizarea primei piese din lot in conformitate cu cerintele din documentatie, asistat de programator si operator.
Participa alaturi de programator la validarea, optimizarea si gestionarea programelor.
Asigura suport tehnic pentru alti operatori CNC.