Contabil Șef in Braşov

Candidatul ideal

Cerinte:
- Studii superioare economice;
- Experienta relevanta in domeniul financiar - contabil
- Cunostinte solide in domeniul legislatiei contabile si fiscale;
- Abilitati bune de comunicare, relationare si organizare;
- Responsabilitate si integritate;
- Capacitate de lucru in echipa, implicare, proactivitate;
- Capacitatea de prioritizare si respectare a termenelor limita;
- Cunostinte de utilizare ERP WME/WinMentor sau a unui alt sistem ERP - constituie un avantaj;
- Abilitati ale operarii pachetului MS Office: Word si Excel.

Descrierea jobului

Descrierea postului:
- Organizeaza procesele financiar-contabile din companie;
- Supervizeaza activitatea persoanelor din cadrul departamentului financiar-contabil;
- Verifica si analizeaza inregistrarile contabile, jurnalele de vanzari si cumparari;
- Asigura inchiderea balantei contabile lunare / verifica reconcilierea si inchiderea conturilor;
- Intocmeste si depune declaratiile fiscale lunare / trimestriale, dupa caz;
- Pregateste toate documentele necesare pentru inchiderea anului financiar;
- Intocmeste si depune raportarile contabile semestriale si anuale;
- Face analize de contabilitate, verifica politica contabila si propune imbunatatiri;
- Pregateste rapoartele financiare solicitate de managementul companiei;
- Efectuaza reconcilierea soldurilor cu partenerii

Oferta(bonusuri, beneficii):
- Se ofera conditii de munca optime in cadrul unei echipe dinamice;
- Bonusuri anuale in functie de vechimea in firma;
- Prime de Pasti si de Craciun;