Sales Representative Harghita in Odorheiu Secuiesc

Candidatul ideal

CALIFICARI:

Studii superioare finalizate - diploma de licenta (preferabil profil economic)
Carnet de conducere categoria B
Cursuri de vanzari
Cursuri de negociere

EXPERIENTA :

  • Minimum 3 ani experienţa în vânzări pe piaţa bunurilor de larg consum, distributie directa sau indirecta
  • Cel puţin 2 ani de experienţă într-o poziţie la nivel mediu de management într-o companie de dimensiune medie

  • COMPETENTE FUNCTIONALE:
  • Cunostinte generale despre vanzarile de tip Key Accounts si traditional;
  • Abilitati de prezentare si relationare;
  • Abilitati de vanzare si negociere;
  • Competente de management al oamenilor;
  • Cunostinte de limba engleza - nivel mediu;
  • Abilităţi operare PC foarte bune (Microsoft Office – Word, Excel, Power Point);
  • Cunoştinţe despre mărci, imaginea lor, segmentul ţintă de consumator;
  • Cunoştinţe despre piaţa berii si a bunurilor de larg consum;
  • Cunoaşterea, înţelegerea şi aplicarea politicii de vânzare a Bergenbier S.A., a standardelor de mercantizare şi servire a berii

Descrierea jobului

SCOPUL POSTULUI:

In concordanta cu politica de vanzari, construieste şi menţine relaţii durabile cu magazinele si Distribuitorii din zona arondata pentru o cooperare reciproc profitabilă care să susţină îndeplinirea obiectivelor zonei: volum (sell-in/sell-out), distribuţie numerică şi ponderată, nivel minim de “out of stock” la distribuitor (DTR), nivel optim de stocuri in depozit.

Coordoneaza si conduce echipa de vanzari din zona de activitate arondata si integreaza activitatile sale cu ale fortei de vanzari a DTR, pentru indeplinirea cu succes a obiectivelor de vanzari

Dezvolta si coordoneaza echipa de vanzari a DTR si este implicat in dezvoltarea afacerii disctribuitorilor din zona de activitate alocata.

RESPONSABILITATI:

  • Este responsabil de indeplinirea obiectivelor de volum si profitabilitate stabilite, de eficienta utilizarii resurselor companiei în zona arondata (materiale si umane), prin colaborare cu echipa DTR cu implementarea procedurilor specifice
  • Este responsabil de managementul oamenilor din subordine: recrutarea, evaluarea, dezvoltarea, motivarea, performanta si organizarea oamenilor din subordine
  • Este responsabil pentru respectarea contractelor cu clientii din zona arondata
  • Este responsabil de trimiterea informatiilor despre piata solicitate (inclusiv analiza si evolutie) catre departamente conexe
  • Respecta bugetul alocat si optimizeaza/monitorizeaza costurile pentru echipa din subordine
  • Este responsabil de realizarea obiectivelor de vanzari cantitativ/ valoric si executie, stabilite de superiorul direct
  • Urmareste implementarea planului promotional cu folosirea optima a resurselor si respectarea standardelor de executie
  • Coordoneaza, evalueaza, dezvolta si monitorizeaza afacerea comuna si activitatile echipelor de vanzari a distribuitorilor
  • Asigura respectarea tuturor procedurilor Bergenbier S.A. (politica referitoare la ambalaje, termene de plata, limite de credit, etc.)
  • Monitorizare si evaluare lunara a relatiilor DTR cu clientii de TOP
  • Participa activ, zilnic la sedinta de dimineata comuna cu distribuitorul din zona alocata
  • Realizeaza rapoartele zilnice, saptamanale si lunare cerute de companie
  • Participa alaturi de RWHM la inductia noilor angajati ai DTR
  • Manipuleaza manual materiale POSM si echipamente (dozator, vitrina frigorifica, lazi de bere, etc), inclusiv incarcare - descarcare din vehicule
  • Se asigura de o colaborare buna intre departamentul din care face parte si celelalte departamente din companie