Specialist in contabilitate in Sebeş

Tätigkeitsbereich:Finanzen / ControllingFachabteilung:Finance Operations STAGesellschaft:Star Assembly SRLStandort:SC Star Assembly SRL, SebeșStartdatum:..4Veröffentlichungsdatum:..4Stellennummer:STAWFArbeitszeit:Vollzeit Join usAufgabenCautam persoane dinamice, proactive cu experienta in domeniul financiar si disponibile pentru dezvoltare profesionala continua. Descrierea profilurilor: 1. Contabilitatea conturilor curente (plati si incasari) Pregătirea și gestionarea plăților catre furnizori, salarii angajati, alte plati catre BS, vama, etc.Alocare bancară și numerar; Lichiditati;Activitati de inchidere si raportare legate de activitatea de plati si incasari; 2. Contabilitatea mijloacelor fixe Achizitie, Punere in functiune, Inchidere;Calcul amortizare, test depreciere mijloace fixe;Verificare/aprobare BANF-uri (investitii, bunuti, servicii);Casare, ajustari, vanzare; IFRS ; IFRS ; IFRS ; 3. Inchidere si raportare locala Contabilitatea stocurilor și diferențele; Contabilitate costurilor /CC & centru de profit; Contabilitate fiscală si salarizare;Monitorizarea conturilor; Închidere, planificare și coordonare, raportare; 4. Inchidere si raportare catre grupul Mercedes Benz (MIF Reporting) Eliminarea si consolidarea tranzactiilor intragrup; Intocmirea situatiilor financiare consolidate lunare/ trimestriale/ anuale;Raportari interne/IFRS si externe;QualifikationenExperienta in domeniul financiar contabil + taxe de minim 5 ani;Cunostinte solide privind Legislatia in vigoare in domeniul financiar contabil+Taxe in domeniul: cheltuieli si venituri, stocuri-ambalaje, mijloace fixe, operatiuni cu terti, operatiuni bancare; Cunostinte solide in domeniul aplicarii IFRS-urilor si IAS-urilor;Cunostinte avansate de SAP;Cunostinte privind contabilitatea consolidata a companiilor reprezinta avantaj;Fluență în limba Engleza. Limba Germana reprezinta avantaj; BenefitsMit­arbeiter­handy möglichGesund­heits­maß­nahmenMit­arbeiter­rabatte möglichMit­arbeiter EventsFlexible Arbeits­zeit möglichEssens­zulagenMobilitäts­angeboteHybrides Arbeiten möglichMit­arbeiter­beteili­gung möglichCoachingBetriebs­arztKantine, CaféGute An­bindungPark­platzKinder­betreuung