Tax Accountant in Buftea

Candidatul ideal

  • Studii superioare în domeniul economic;
  • Minimum 5 ani experiență într-o poziție similară;
  • Experiență în lucrul cu un sistem ERP (preferabil SAP);
  • Limba engleză – nivel mediu;
  • Permis de conducere categoria B.

Descrierea jobului

Responsabilități

  • Pregătirea și depunerea la termen a raportărilor, situațiilor și declarațiilor fiscale;
  • Pregătirea documentației pentru rambursările de taxe;
  • Asigură suport celorlalte departamente în aspecte fiscale (TVA, taxe locale, impozit pe profit, impozit pe venit, impozit pe veniturile nerezidenților etc.);
  • Completează și verifică registrul de evidență fiscală, inclusiv jurnalele de TVA;
  • Obține informațiile necesare pentru schițarea dosarului prețurilor de transfer;
  • Rezolvă probleme fiscale ad-hoc;
  • Propune măsuri pentru îmbunătățirea procedurilor și proceselor legate de taxe, atunci când este necesar;
  • Oferă suport în timpul auditului și inspecțiilor fiscale;
  • Verifică corectitudinea facturilor în ceea ce privește TVA;
  • Monitorizează schimbările fiscale și evaluează impactul acestora asupra companiei;
  • Reprezintă compania în fața autorităților (ex. Ministerul de Finanțe, ANAF, DGAMC).
  • Beneficii
  • Pachet salarial atractiv (salariu fix + bonus lunar de performanta);
  • Masă asigurată de companie, bonuri de masă;
  • Prime anuale (Paște, Crăciun, concediu de odihnă);
  • Decontare cheltuieli transport;
  • Telefon, laptop.
  • Așteptăm cu nerăbdare CV-ul tău pe adresa aurora.preda@wyser-search.com .