Analist Financiar Bancar Bucuresti in Bucuresti

Candidatul ideal

  • Studii: diploma universitara .
  • Experienta bancara: aferenta postului: de preferat minim 3 ani in domeniul administrare credite persoane juridice.
  • Cunostinte privind legislatia in vigoare, in special legislatia in domeniul bancar.

Descrierea jobului

  • Asigura controlul preventiv in faza de intocmire a documentatiei contractuale, si a contractelor accesorii pentru facilitatile cash si non cash acordate persoanelor juridice;
  • Intocmeste si verifica documentatia contractuala (contracte de credit, contracte de garantie), incheierea, achitarea si cesionarea in favoarea bancii a politelor de asigurare aferente bunurilor ce constituie garantia creditelor;
  • Seteaza parametrii creditului in aplicatia informatica (suma, maturitate, rata dobanzii aplicabila, comisioane, periodicitate de incasare a comisioanelor, scadentele de rambursare);
  • Urmareste incasarea veniturilor Bancii provenind din comisioanele aferente contractelor de credit si actelor aditionale ulterioare, care se incaseaza la termenele stipulate in actele juridice incheiate cu clientii;
  • Efectueaza urmarirea creditelor acordate in cadrul departamentului, conform reglementarilor interne ale Bancii;
  • Administreaza derularea creditului pe toata durata de creditare in conformitate cu prevederile contractului de credit si solicitarile clientilor.