INGINER CHIMIST IN INDUSTRIA COSMETICA in Botoşani

Candidatul ideal

Studii superioare – licențiat în Chimie/ Inginerie chimică;
Cursuri dе specialitate în domeniul cosmetologiei reprezinta un avantaj
Limba engleză la nivel mediu – avansat;
Foare bune abilități dе operare PC (MS Office, Outlook, navigare internet);
Experienţă specifică în cercetarea și inovarea dе produse dе îngrijire personală/ farmaceutice.

Descrierea jobului

Cu ce ne-ar place să fiți familiarizat/ă deja:
Legislaţia în domeniul produselor cosmetice;
Procesul dе producţie (procese tehnologice specifice, materii prime, costuri, tehnici dе eficientizare);
Metode și principii privind controlul calităţii, normele GMP;
Tehnici/metode dе testare a stabilităţii şi eficienţei produselor;
Modul dе întocmire a dosarelor dе produs;

Ce competențe am dori să dețineți:
Proactivitate
Foarte bune abilități dе comunicare si capacitatea de a interactiona cu celelalte departamente
Muncă în echipă
Rezolvarea dе probleme şi luare dе decizii
Negociere
Managementul resurselor: capacitatea dе planificare, organizare, monitorizare a resurselor, în vederea atingerii obiectivelor setate
Creativitate: capacitatea dе a veni cu idei originale sau inovative şi dе a construi pe baza acestora în scopul dezvoltări
Flexibilitate în gândire: capacitatea dе a te adapta la situaţii noi (sarcini, metode dе lucru, relaţii interpersonale)
Demonstrati creativitate si inventivitate in mod proactiv

Ce responsabilitati veti avea :
Responsabil/a pentru productia si dezvoltarea produselor cosmetice, trebuie sa fiti capabil/a sa lucrati independent intr-un mediu de echipa si sa va ocupati simultan de mai multe proiecte cu diferite grade de complexitate
Vă documentați în permanentă cu privire la noutăţile în domeniul cercetării produselor cosmetice, inclusiv d.p.d.v. legislativ;
Elaborați şi testați noi reţete pentru produsele noi şi modernizate repartizate;
Propuneți/elaborați noi metode de analiză pentru fiecare produs nou sau modernizat repartizat;
Planificați şi desfăşurați teste de stabilitate;
Monitorizați derularea analizelor fizico-chimice, testelor microbiologice, dermatologice și de eficienţă;
Elaborați dosarele tehnice ale produselor și să realizați toate demersurile necesare validării şi avizării produselor;
Monitorizați produsele pe toată durata de viață a acestora şi să propuneți soluţii de rezolvare a problemelor care pot să apară (ce au drept cauză rețeta produselor repartizate);
Identificati materii prime și tehnologii adecvate pentru dezvoltarea produsului;
Colaborați permanent cu membrii unei echipe multidisciplinare pentru: elaborarea și realizarea briefului pentru produsele noi şi modernizate, testarea și avizarea produselor, elaborarea textelor de prezentare şi a fişelor de testare, etc.;
Ce vă putem oferi noi:
Oportunitatea de a te dezvolta într-un mediu dinamic și provocator, alături de o echipă de tanara si cu expertiza
Pachet salarial dinamic (parte fixă + parte variabilă), în funcție de rezultate;