Senior Oracle DBA (Cluj-Napoca) in Cluj Napoca

Candidatul ideal

Ne-am bucura sa te alaturi echipei Bancii Transilvania si, pentru a te potrivi cu acest post, ne-ar placea sa:

  • Ai studii superioare cu profil tehnic sau experienta relevanta;
  • Cunosti arhitecturi de sistem pentru baze de date relationale si modul lor de administrare (Oracle);
  • Ai cunostinte pe zona de PL/SQL;
  • Fi fost parte in proiectarea si implementarea reusita pentru sisteme de baze de date de mare disponibilitate (stand-by database, cluster, etc.);
  • Ai dezvoltate abilitatile de comunicare, relationare si lucru in echipa;
  • Ai o capacitate de analiza si sinteza, de anticipare a efectelor si consecintelor pe termen lung;
  • Te focusezi pe gasirea de solutii, indiferent de situatiile care apar.

Descrierea jobului

Fiind parte din echipa noastra, vei avea ocazia sa:

  • Asiguri administrarea bazelor de date, sa mentii integritatea si securitatea bazelor de date;
  • Intocmesti documentatia de instalare (best practice), planuri de securizare a sistemelor de baze de date, proiectezi si implementezi sisteme de baze de date de mare disponibilitate;
  • Asiguri suportul tehnic necesar pentru toate bazele de date din aria de responsabilitate;
  • Realizezi operatiunile de salvare (backup) si restaurare (restore) a datelor pentru bazele de date din aria de responsabilitate, precum si planuri de asigurare a disponibilitatilor in caz de evenimente neprevazute (contingency planning);
  • Monitorizezi si sa mentii in parametrii optimi performantele bazelor de date prin urmarirea logurilor de sistem si activitatii pe servere si sa efectuezi operatiuni de optimizarea performantei (tuning);
  • Planifici si sa implementezi planuri de continuitate si protectie la dezastre impreuna cu administratorii de aplicatii si administratorii de sisteme;
  • Administrezi sistemele de test si sa realizezi deployment-ul in productie a noilor versiuni ale aplicatiilor administrate;
  • Te dezvolti intr-o echipa pasionata de administrarea bazelor de date.