Specialist Merchandising in Bucuresti

Candidatul ideal

  • Orientare către client;
  • Atenţie la detalii, capacitate de analiză şi sinteză a informaţiilor şi de prioritizare a activităţilor;
  • Buna comunicare la toate nivelurile ierarhice, sociabilitate, implicare şi rezistenţă la stres ;
  • Abilităţi comerciale, de anticipare şi previzionare ;
  • Experienţă în retail minim 3 ani ;
  • Cunoaşterea limbii engleze la un nivel mediu (scris şi conversaţional);
  • Cunoştinţe operare PC (Microsoft Office: Excel, Word, Power Point, Outlook);
  • Cunoştinţe AutoCAD, Google SketchUp sau alte programe de grafică - reprezintă un avantaj;
  • Studii superioare – de preferat;
  • Disponibilitate pentru deplasări;Permis de conducere categoria B.

Descrierea jobului

Obiectivul postului: Identificarea nevoilor clientului, a criteriilor decizionale de cumpărare, în vederea realizării planurilor de implementare ale produselor comercializate.

Principalele sarcini şi responsabilităţi:

  • Identificarea nevoilor clientului, a criteriilor de cumpărare şi comunicarea lor prin intermediul planurilor de implementare a produselor;
  • Realizarea planogramelor in CKB/Space Planning şi comunicarea acestora în depozite;
  • Verificarea respectării conceptului de merchandising în depozite;
  • Implicarea şi coordonarea proiectelor de deschideri de magazine sau remodelare;
  • Testarea şi implementarea gamelor de produse în colaborare cu departamentul Comercial, conform regulilor de merchandising şi strategiei comerciale;
  • Proiectarea, menţinerea, dezvoltarea şi punerea la dispoziţie a bazei de date a planogramelor ;
  • Realizarea de planuri de reorganizare a departamentelor pentru diferite zone din cadrul depozitelor ;
  • Analiza rapoartelor economice împreună cu departamentul Comercial şi cu departamentul de Controlling şi propunerea acţiunilor şi măsurilor în vederea creşterii rezultatelor şi profitabilităţii.

Descrierea companiei

Brico Dépôt România este parte a grupului Kingfisher, o companie internațională în domeniul îmbunătățirii locuinței, ce deține peste 1.280 de magazine în 10 țări din Europa. Principalele branduri de retail sunt B&Q, Castorama, Brico Dépôt, Praktiker și Screwfix. Kingfisher deține de asemenea, și o parte a mărcii Koçtaş din Turcia. Pentru mai multe informații, vizitează www.kingfisher.com.